Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

2 października 2020

Wyjście do Opery Bałtyckiej. 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Wyjście do Opery Bałtyckiej. 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Czy masz zamiar wybrać się do opery w sukni lub smokingu? Boisz się, że muzyka operowa jest dla ciebie za trudna? A może szukasz najlepszego połączenia, żeby do opery dojechać? Zapewne masz wątpliwości odnośnie tego i kilku innych spraw, które być może powstrzymują cię przed odwiedzeniem Opery Bałtyckiej. Każdy przecież obawia się popełnić faux pas. Porozmawiajmy więc o operowym savoir-vivrze. Skupmy się przez chwilę na tym, co warto wiedzieć przed wizytą, by jak najlepiej się przygotować, a później czerpać garściami z piękna sztuki. W tym roku to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska świętuje 70 lat istnienia. To świetna okazja, by poznać nas jeszcze lepiej!

 

#1 Ubiór w operze

Jeszcze w 20-leciu międzywojennym do opery szło się w strojach wieczorowych. Panie zakładały eleganckie suknie wieczorowe, atłasowe rękawiczki i stylową biżuterię, panów obowiązywał strój formalny, czyli white tie (frak i biała muszka). Można sobie wyobrazić, jak wielką klasą trzeba się było wykazać, by wybrać się do opery. Oczywiście z perspektywy czasu takie stylizacje wciąż robią piorunujące wrażenie, bo moda się nie starzeje. Mimo to zasady trochę się zmieniły i dzisiaj możemy sobie pozwolić na więcej swobody.

Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze, czyli: jak się ubrać do opery? Wciąż warto stawiać na elegancję. Dlaczego? To część celebracji tego wydarzenia. Każdy, kto zakłada szykowny, odświętny strój, tak się właśnie poczuje: wyjątkowo. To także element tradycji i co ważne – forma podziękowania dla artystów za ich pracę i wielki talent. Pamiętajcie jednak, że opera to miejsce dla wszystkich. Ubierzcie się więc gustownie, ale też wygodnie!

 

#2 Jak dojechać do Opery Bałtyckiej?

Nie ma mowy o spóźnianiu się, dlatego planując wieczór w operze, sprawdź wcześniej, jak najszybciej do nas dojechać. Opera Bałtycka znajduje się przy al. Zwycięstwa 15 w Gdańsku. To świetny punkt komunikacyjny, bo można tu dojechać na przykład tramwajem numer 12 i 6. Z dworca PKP do opery taksówka jedzie nie dłużej niż 9 minut.

Do opery dojedziecie także SKM, wysiadając na stacji Gdańsk Politechnika. Po wyjściu z peronu kierujcie się w stronę al. Zwycięstwa.

Jeżeli chodzi o parking przy operze – najbliższy znajdziecie wzdłuż ul. Towarowej.

 

#3 Kiedy stawić się na miejscu?

Najlepiej około 30 minut przed spektaklem, by zaparkować samochód, zostawić płaszcz w szatni i wykonać wszystkie niezbędne czynności. Po zajęciu miejsca na widowni najlepiej nie wychodzić, by nikogo nie rozpraszać.

W związku z pandemią w Operze Bałtyckiej wprowadzono szczególne zasady bezpieczeństwa. Przed wejściem do Opery należy wypełnić oświadczenie o swoim stanie zdrowia oraz poddać się pomiarowi temperatury – aby nie tworzyć kolejek dobrze być odpowiednio wcześniej lub przynieść gotowe oświadczenie ze sobą. Widownia celowo nie jest zapełniona w całości, zaś słuchacze są usadowieni w odstępach, na specjalnych pokrowcach. Na terenie opery dostępne są dezynfekatory, a goście mogą skorzystać z dodatkowych wyjść i toalet. W trakcie trwania spektaklu wszyscy melomani mają obowiązek zakryć usta i nos. Nieczynna jest szatnia, a asortyment bufetu mocno ograniczony, jednak wodę oraz (dla zapominalskich) maseczkę można nabyć w automacie ustawionym po lewej stronie od wejścia do foyer. Więcej informacji tutaj.

 

#4 Dlaczego warto przeczytać streszczenie opery?

Być może zakładasz, że opera to „żadna akcja”, a wyłącznie muzyka, taniec i śpiew operowy. Nic bardziej mylnego. Zapoznając się wcześniej z librettem lub – jeśli operowy oryginał jest niedostępny albo w niezrozumiałym dla ciebie języku – streszczeniem, przekonasz się, że fabuła jest niezwykle ciekawa i naprawdę angażująca. I na dodatek wszystko jest na żywo! Opera to wielkie widowisko, które łączy w sobie potężne emocje, doskonałą muzykę, śpiew i taniec, a także zjawiskową warstwę wizualną.

 

#5 Czy mogę zabrać do opery dziecko?

Opera Bałtycka stara się przełamywać wszelkie bariery – to sztuka dla wszystkich! Także dla rodzin z dziećmi. Wybierzcie się wspólnie na spektakl z cyklu „Opera na start” czy „Pomposa i…”. Proponujemy również kreatywne warsztaty i zajęcia.

Dzieci powyżej 12 roku życia znajdą dla siebie jeszcze więcej: spektakle baletowe i operowe, które są o wiele lepsze niż Facebook, Instagram i Tik Tok razem wzięte. Zobaczcie, co mamy do zaoferowania!

 

#6 Kiedy bić brawo w operze?

Jeżeli nie wiesz, kiedy bić brawa – po prostu poczekaj, aż inni zaczną. Owacje dobrze widziane są na zakończenie poszczególnych aktów, choć zdarza się, że rozentuzjazmowana publiczność bije brawo również na zakończenie brawurowej arii czy ansambli. Może i rozbija to nieco ciągłość dzieła, jednak na pewno nie przeszkadza artystom, którzy czują się w tym momencie wybitnie docenieni. W przypadku koncertów – czekamy na koniec utworu. Gorące oklaski są mile widziane, dla artystów to wspaniała nagroda!

 

#7 Zajrzyj na stronę internetową Opery Bałtyckiej

Przed spektaklem znajdziesz tu wiele cennych informacji. Dowiesz się, jak rozlokowane są miejsca na widowni, możesz przeczytać coś więcej na temat danego tytułu, poznać solistów, dyrygentów czy innych artystów odpowiedzialnych za realizację dzieła. To pozwoli ci czerpać jeszcze większą przyjemność z uczestnictwa. Po spektaklu swoimi wrażeniami możesz podzielić się w Social Mediach (znajdziesz nas pod @OperaBaltycka) – ale w trakcie trwania widowiska telefon pozostaw wyłączony!

Poprzednia

70 lat Opery Bałtyckiej

Następna

Co warto wiedzieć o Operze Bałtyckiej? 7 ciekawostek na 70-lecie istnienia