Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

27 grudnia 2019

Alicja Boniuszko (1937-2019)

Z przykrością przyjęliśmy wiadomość o odejściu Alicji Boniuszko. W 1956 roku została solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Wielokrotnie występowała na krajowych i międzynarodowych konkursach tanecznych. Od 1977 poświęciła się pracy choreograficznej. Prowadziła też zajęcia w gdańskiej szkole baletowej. Była jurorką w wielu konkursach dla młodych polskich tancerzy oraz laureatką wielu nagród.

Jej pamiętne główne role gdańskie to: Odetta w „Jeziorze łabędzim” Piotra Czajkowskiego, Julia w „Romeo i Julii” Siergieja Prokofiewa, Dziewczyna w „Cudownym mandarynie” Béli Bartóka, Niobe w balecie „Niobe” Juliusza Łuciuka, Zobeida w „Szeherezadzie” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Gościnnie artystka występowała również na innych polskich scenach baletowych. Zagrała też epizody baletowe w trzech polskich filmach fabularnych.


W kolejności występowania na zdjęciach Alicji Boniuszce towarzyszą: Zygmunt Jasman („Cztery eseje” z 1961), Bronisław Cesarz („Cudowny mandaryn” z 1960) i Mieczysław Morawski („Dafnis i Chloe” z 1958); solo – „Kopciuszek” z 1959.

fot. Tadeusz Link/archiwum Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Poprzednia

Kasa biletowa w okresie świątecznym

Następna

Bilet uczniowski na "Kandyda" 11 stycznia 2020