Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

3 stycznia 2020

Bilet uczniowski na "Kandyda" 11 stycznia 2020

Na spektakl „Kandyd” 11 stycznia 2020 bilety dla uczniów szkół podstawowych i średnich w cenie 10 zł – pula ograniczona do 20 sztuk! Zapraszamy do kasy Opery Bałtyckiej.


Operetkowy Kandyd Leonarda Bernsteina to nie moralizatorski traktat, a ironiczna i zabawna historia przemawiająca do wszystkich. Dzieło Bernsteina, inspirowane powiastką filozoficzną Voltaire’a, przeszło liczne modyfikacje, aby zaistnieć w świadomości odbiorców. Różne wersje libretta oraz zmiany w partyturze spowodowały, że od Stanów do Europy wędrowało kilka odmian dzieła.

Ta alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu „najlepszego ze światów” i próbie jego zrozumienia stawia przed czytelnikiem i widzem trudne, lecz ważne pytania. Leonard Bernstein, kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, baletowej, filmowej oraz twórca musicali dla Broadwayu, pracował równolegle nad Kandydem i West Side Story, ale to dzieło bazujące na francuskim pierwowzorze Woltera szybciej doczekało się premiery.

W realizacji Anny Wieczur-Bluszcz (reżyseria) oraz Ewy Gdowiok (scenografia i kostiumy) przeniesiemy się do klasycznego świata, pełnego starych rycin oraz morskich podróży, ale też skupimy się na uniwersalnych zagadnieniach Kandyda – jaki jest sens naszego życia, czy więcej w nas dobra czy zła, jakimi motywacjami się kierujemy? Kierownikiem muzycznym premiery jest José Maria Florêncio. W spektaklu wykorzystano zdjęcia obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Poprzednia

Alicja Boniuszko (1937-2019)

Następna

Publikacja towarzysząca "Oldze" Jorge Antunesa