Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

18 lipca 2018

Dzień z operą

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz sopranistki Katarzyny Hołysz. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbywa już po raz dziewiąty.

Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan – libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej. Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego. Jednak Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona śmierci, która okazuje się być… mężczyzną. Spośród wykonawców na plan pierwszy wysuwa się wykonawca partii Don Giovanniego – Ildebrando D’Arcangel, znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne – przystojny – mówi Snakowski.

Opera Bałtycka od kulis
Partnerem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku, która zaprasza do poznania Opery od kulis. – Trasa wycieczki prowadzi od foyer przez widownię, magazyny sceniczne, scenę, aż do pracowni charakteryzatorskiej oraz magazynu i wypożyczalni kostiumów. Podczas zwiedzania Opery Bałtyckiej poznamy historię instytucji i miejsca, w którym się znajduje. Odkryjemy specyfikę teatru operowego i tajniki pracy twórców operowych: reżysera, scenografa, dyrygenta, solisty oraz zespołów artystycznych – chóru i orkiestry – mówi Aleksandra Filipek z Opery Bałtyckiej.

Zwiedzanie odbędzie się o godz. 12.00. Adres: Opera Bałtycka, aleja Zwycięstwa 15. Wstęp wolny, zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

 

Źródło: http://ikm.gda.pl/2018/07/16/dzien-z-opera-poznaj-opere-baltycka-od-kulis-i-zobacz-don-giovanniego-na-targu-weglowym/

Poprzednia

Przygotowania do nowego sezonu

Następna

"Orfeusz w piekle" wyróżniony