Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

21 czerwca 2018

Nowe kierownictwo Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Romuald Wicza-Pokojski jest doskonale znany gdańskiej publiczności. To reżyser - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, dramaturg i manager, który od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Jego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2019 roku, więc przez najbliższy rok będzie łączył obie funkcje dyrektorskie. Miniatura pod jego kierownictwem stała się jednym z czołowych teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce.

Co to opery ma równie ambitne plany: - Plan jest jeden: przygotowanie tak Opery, abyśmy mogli mówić o niej jako o jednym z najlepszych teatrów operowych w Europie. Jedną z pierwszą decyzji będzie ustalenie repertuaru na sezon. Trzeba uruchomić potencjał tkwiący w zespołach Opery Bałtyckiej.

Pokojski ma też doświadczenie w tworzeniu festiwali i dużych widowisk plenerowych. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli scenicznych i plenerowych. Dziś Teatr Wiczy uważany jest za legendarny teatr alternatywny, mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. Był też pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki  (2003–2006) oraz kierownikiem społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009), a w latach 2008–2011 piastował funkcję dyrektora programowego Biura Gdańsk 2016, gdy miasto aplikowało do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

José Maria Florêncio obejmie funkcję dyrektora muzycznego. I to również postać znana melomanom, gdyż José Maria Florêncio pełnił już tę funkcję w Operze Bałtyckiej w latach 2008-2011.

Na konferencji zapewniał, że cieszy sie bardzo z powrotu i w najbliższym czasie skupi się na pracy z zespołem, w którego potencjał również wierzy.

- Jestem absolutnie przekonany, że Opera Bałtycka była, jest i będzie przywilejem dla artysty, który z nią pracuje. Była dla mnie przywilejem - zapewniał. - Tutaj odniosłem kilka z największych sukcesów mojej kariery.

Florêncio pochodzi z Brazylii, w Polsce mieszka od 1985 r. i posiada polskie obywatelstwo. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy). W dotychczasowej karierze sprawował już funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo. José Maria Florêncio pracował w 26 krajach na świecie, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni też funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

Żródło: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Romuald-Wicza-Pokojski-nowym-dyrektorem-Opery-Baltyckiej-Wraca-tez-Jos-Maria-Flor-ncio,a,117799 

 

Poprzednia

Wypożyczalnia kostiumów nieczynna do 7 maja 2018

Następna

Przerwa urlopowa