Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Repertuar

Don Bucefalo

Antonio Cagnoni

Opera komiczna, którą Antonio Cagnoni napisał w wieku 19 lat. Zapomniany na długi czas, Cagnoni powraca dziś do kanonu jako inspirator wielkich swego czasu (Verdi, Rossini). Don Bucefalo to opera o operze, spektakl o spektaklu, muzyczna satyra na gusta XIX-wiecznych kompozytorów. Uwspółcześniona wersja komedii nie traci humorystycznych walorów, a temperatura miłosnych zmagań zdaje się być jeszcze wyższa.

Ekskluzywna klinika Il Paradiso. Klimat jak z filmów Sorrentino. Umierającemu Don Bucefalowi impuls kompozytorski przywraca werwę. Personel i pacjenci, choć o operze nie mają pojęcia, zostają zaangażowani do spektaklu rozgrywającego się w antycznym Rzymie. O główne role konkurują ze sobą piękne pracownice sanatorium, w tle – podsycana ambicjami miłość. A jak się kończy? Happy endem oczywiście.

Jak dotąd Don Bucefala wystawiono w XXI wieku tylko dwa razy. W 2008 na Festival della Valle d’Itria, w 2014 – na Wexford Festival Opera. Od 31 stycznia 2020 zagości w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak. W poprzednim sezonie Cyrulik sewilski w jego inscenizacji cieszył się uznaniem widzów i skutecznie poprawiał im humory.


 

Don Bucefalo Artur Janda
Carlino Liang-Hua Gong / Tomasz Tracz
Rosa
Joanna Moskowicz
Ewelina Osowska

Agata
Gabriela Gołaszewska
Gianetta Katarzyna Nowosad
Don Marco Bomba


Bartłomiej Misiuda
Łukasz Motkowicz

Hrabia Belprato Aleksander Kunach

Chór i orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku

 

 

premiera

31 stycznia 2020

Partnerzy

  • Włoski Instytut Kultury w Warszawie