Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Repertuar

22 wtorek 16:00
Warsztaty dla nauczycieli

Warsztaty dla nauczycieli

Warsztaty, za pomocą narzędzi pedagogiki teatru operowego, polegać będą na rozkładaniu na czynniki pierwsze jednej z oper Stanisława Moniuszki. Celem pedagogiki teatru operowego jest przybliżenie odbiorcom opery poprzez samodzielne użycie przez nich języka tego specyficznego rodzaju teatru. Wykorzystując słowo, gest czy dźwięk zastanowimy się, które elementy pedagogiczno-teatralne mogą okazać się pomocne podczas interpretacji spektaklu operowego razem z uczniami. Wypracujemy narzędzia, dzięki którym uda się pobudzić krytyczną refleksję wśród uczniów, aby wspólnie (próbować) interpretować współczesne inscenizacje operowe.

Scenariusz i prowadzenie: Daniel Stachuła
Filolog, teatrolog, reżyser, dramaturg. Doktorant w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów polonistyki i wiedzy o teatrze. Laureat Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Artystycznego Miasta Poznania, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Debiut Roku za realizację opery „Dydona i Eneasz” w poznańskim Teatrze Wielkim. Współtwórca wielu spektakli, m.in.: „Pomiędzy”, „Antreprener w kłopotach”, „Dydona i Eneasz”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Śpiewy historyczne”, „Onna”. We wrześniu 2019 zrealizował spektakl „h”, który powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana.

Jako pedagog teatru współpracował m.in. z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Projektem 5 Zmysłów oraz wieloma organizacjami pozarządowymi. Współtwórca i kurator Projektu Off Opera, który odwołuje się do alternatywnych, offowych rozwiązań artystycznych i edukacyjnych.

Warsztaty skierowane są do Nauczycieli klas 6-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Zapisy do dnia 21.11.2019 pod adresem: aneta.wojtkiewicz@operabaltycka.pl
Informacje: Aneta Wojtkiewicz tel. 509607912

premiera

22 października 2019