Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Andrzej Lampert

Andrzej Lampert

tenor

Urodził się w Chorzowie, gdzie ukończył wydział wokalny Państwowej

Szkoły Muzycznej II st., aby następnie studiować w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zainteresowania tą dziedziną zaowocowały wygraniem konkursu Szansa na sukces - w którym śpiewał również repertuar klasyczny - wieloma występami w TV oraz nagraniem szeregu płyt, m.in. z zespołem PIN. W roku 2008 dokonał nagrania, które znalazło się w rozszerzonej wersji albumu Symphony,  wspólnie z Sarah Brightman.

W tym samym roku Andrzej Lampert ukończył z  wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie  (śpiew solowy u Janusza Borowicza).  Od 2011 roku pozostaje pod stałą opieką wokalną Heleny Łazarskiej.

 Andrzej Lampert jest laureatem kilku konkursów wokalnych:  m.in. III Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, XV  Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, XV  Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji.  W 2013 roku wystąpił na koncercie w ramach Salzburger Festspiele jako jeden z  10-ciu nagrodzonych - z pośród ponad 1100 kandydatów różnych dyscyplin  Sommerakademie Mozarteum. Sukces ten powtórzył w następnym, 2014 roku. W operze zadebiutował w 2010 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda w Traviacie G. Verdiego, a w 2013 roku na tej samej scenie wystąpił jako Leński w Eugeniuszu Oneginie P. Czajkowskiego, będąc już wówczas stałym Solistą Opery Krakowskiej.  Debiutował w niej jako Pinkerton (Madama Butterfly) i śpiewał kolejno partie: Nemorina (L’ elisir d’ amore), Barinkaya (Der Zigeunerbaron),

Parysa (La belle Helène), Alfreda (Traviata), Leńskiego (Eugen Oniegin), Walthera (Tanhäuser), Don Narciso (Il Turco in Italia), Walthera (Tanhäuser) oraz Ernesta (Don Pasquale). Występuje we wszystkich Operach w kraju, gdzie śpiewa również jako Nadir w Poławiaczach Pereł czy Romeo w spektaklach Romeo i Julia.
Za granicą w 2014 roku wystąpił jako Alfred w serii przedstawień wraz z premierą Traviaty w Operze Narodowej w Montpellier, we Francji, a w następnym roku jako Tamino w Zauberflöte w Baden,  w Austrii.

W roku 2019 wystąpi jako Paterz w nowej produkcji Król Roger Szymanowskiego w Operze w Grazu w Austrii a następnie zadebiutuje w Operze Narodowej jako Lenski (Eugieniusz Oniegin). Zainteresowania Lamperta sprawiają, że ma on także na swym koncie szereg wykonań koncertowych i oratoryjnych w kraju, a także np. w Kanadzie, Austrii  czy w  Niemczech.  Dużym sukcesem było w 2014 roku wykonanie w Wiedniu arii wraz z partią  Ewangelisty w Pasji św. Mateusza J.S. Bacha pod dyrekcją Conrada  Artmüllera, które zaowocowało zaproszeniem go w następnym roku do  zaśpiewania partii tenorowej w Pasji św. Jana J.S. Bacha w Salzburgu.

W 2018 r wystąpi wraz z Filharmonią Lizbońską w Lizbonie

Lampert dokonał szeregu nagrań. Warto tu m.in. wymienić udział w

jedynym istniejącym nagraniu opery S. Moniuszki Paria (wydawnictwo DUX),

W maju 2018 uczestniczył w nagraniu Petite Messe Solenelle w Filharmonii Narodowej, zaś w październiku otworzy sezon artystyczny w NOSPR podczas wykonania a następnie wspólnego nagrania III Symfonii Szymanowskiego.

W roku 2017 został laureatem XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Śpiewak Operowy.

W roku 2018 otrzymał nagrodę im. Zbigniewa Grucy „Dziennika Teatralnego” za rolę Romea w spektaklu „Romeo i Julia” oraz „Złotą Maskę” za rolę wokalno-aktorską Romea w tym samym spektaklu operowym w Operze Śląskiej.