Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Francesco Bottigliero

Francesco Bottigliero

współpraca muzyczna

Francesco Bottigliero ma bardzo wszechstronne wykształcenie. Ukończył studia na Uniwersytecie w Salerno na wydziale fortepianu i kompozycji, Konserwatorium w Avellino na wydziale dyrygentury orkiestr dętych, Konserwatorium w Neapolu na wydziale dyrygentury chóralnej i dyrygentury operowo-symfonicznej oraz na Uniwersytecie w Salerno na wydziale filozofii. Oprócz licznych kursów mistrzowskich, doskonalił swoje umiejętności jako dyrygent ucząc się dyrygentury orkiestrowej u Maestro Carlo Maria Giulini w Mediolanie. Jako pianista solowy jest laureatem wielu nagród, również w dziedzinie kameralistyki, m. in: I nagroda na IX Narodowym Konkursie w Tarencie (1996), I nagroda na Narodowym Konkursie w Neapolu (1999) oraz I nagroda na Konkursie Muzyki Kameralnej w Verbanii (2003).

Francesco Bottigliero występował gościnnie z takim orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Filharmonii w Sybinie, Orkiestra Symfoniczna w Kiszyniowie, Orkiestra Kameralna Janacek w Ostrawie, Orkiestra Symfoniczna „San Pietro a Majella” złożona z wykładowców Konserwatorium w Neapolu, Orkiestra Smyczkowa „I Musici di Adelperga” w Salerno oraz „Camerata Romanica” w Neapolu, jak również Orkiestra „Compagnia Italiana di operetta” w Mediolanie oraz „St. Petersburg Congress Orchestra” w Sankt Petersburgu.

Na stałe współpracował z Operą Hamburgische Staatsoper, Operą Wrocławską, Operą Bałtycką, Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Theater Erfurt. Dyrygował Rigoletto G. Verdiego i Wesele Figara W.A. Mozarta w Operze Wrocławskiej, Don Pasquale G. Donizzetiego, Kandyda L. Bernsteina, Maddalenę S. Prokofjewa, La serva padrona G.B. Pergolesiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Wesele Figara W.A. Mozarta w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Madamę Butterfly G. Pucciniego oraz Carmen G. Bizeta w Operze Śląskiej w Bytomiu, Napój miłosny G. Donizettiego i Toscę G. Pucciniego w Slezske Divadlo w Opawie.

Francesco Bottigliero jest także kompozytorem. Do jego kompozycji zaliczają się większe formy muzyczne, jak na przykład: opera Pani Walewska, Kantata Tumska na solistów, chór, chór dziecięcy i wielką orkiestrę symfoniczną (premiera Wrocław, 2009)[12], Le premier Tango na orkiestrę symfoniczną (premiera Bielsko-Biała, 2012) czy Das Dschungelbuch musical dla dzieci (premiera Erfurt, 2015)[13]; jak również mniejsze formy takie jak: Cancion na trio z fortepianem (premiera Erfurt, 2013)[14], Zoologische Suite na cztery wiolonczele (premiera Erfurt, 2013), Das Spanische Mädchen na trio z fortepianem (premiera Ravensburg, 2014).

Od roku 2007 do 2010 Francesco Bottigliero wykładał na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W późniejszych latach był wykładowcą na 53. Kursie Mistrzowskim w Hochschule für Musik „Franz Liszt” w Weimarze, w Ostravská Univerzita w Ostrawie oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.