Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Orkiestra

Orkiestra to jeden z podstawowych zespołów artystycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a choć w przeciwieństwie do solistów, chóru i baletu na scenie występuje niezwykle rzadko, zawsze stanowi muzyczny fundament przedstawienia.

Niezależnie od swojej nazwy i przynależności współtworzy od samego początku wszystkie najpiękniejsze spektakle wystawiane najpierw przez Studio Muzyczno-Dramatyczne z prapremierowym Eugeniuszem Onieginem P. Czajkowskiego z 1950 roku, następnie przez Państwową Operę i Filharmonię Bałtycką aż po Operę Bałtycką w Gdańsku. Orkiestra uczestniczyła w takich sukcesach gdańskiej Opery jak uznanie w 1986 roku inscenizacji „Nabucco” G. Verdiego za najlepsze przedstawienie zagraniczne prezentowane na niemieckich scenach, przyznanie w 2013 roku francuskiej nagrody Orphée du Prestige Lyrique de l'Europe de l'Academie du Disque Lyrique dla nagrania DVD „Madame Curie” E. Sikory, uznanie w 2014 roku realizacji „Ubu Rex” K. Pendereckiego za najlepszy spektakl roku przez kapitułę Nagrody im. Jana Kiepury i wiele innych.

  • I skrzypce

    Halina Jastrzębska

    Tomasz Kulisiewicz

    Anna Manicka

    Anna Czarny

    Izabela Dobrowolska-Mahusay

    Aneta Fidrych-Przybyszewska

    Katarzyna Januszajtis-Mielczarek

    Anna Jastrzębska

    Agnieszka Kotuk-Pozorska

    Marta Stachowiak

    II skrzypce

    Katarzyna Filipiak

    Ewa Juszczyk-Kowalkowska

    Hanna Bieńkowska

    Julita Bobrzecka

    Agnieszka Halman

    Magdalena Pawłowska

    Edyta Tomaszczuk-Gudojć

    Przemysław Treszczotka

    Altówki

    Joanna Welz

    Maria Kowalkowska-Urbańska

    Magdalena Bock

    Danuta Kowalczuk

    Andrzej Murowaniecki

    Maria Nizio

    Wiolonczele

    Zofia Elwart

    Magdalena Romanowska-Niewiadomska

    Agnieszka Kaszuba

    Barbara Misiewicz

    Maria Staśkowiak

    Marcin Szczypiorski

    Anna Sawicka

    Kontrabasy

    Agnieszka Olszewska

    Albert Myczkowski

    Beata Leszczyńska

    Flety

    Anna Ekielska-Skóra

    Iwona Sarwińska

    Anna Szewczyk

    Oboje

    Marietta Stefaniak

    Marta Różańska

    Magdalena Maniewska

    Rożek angielski

    Iwona Pozorska-Argalska

    Klarnety

    Kazimierz Milewski

    Grzegorz Wieczorek

    Wojciech Koliński

    Fagoty

    Grzegorz Hoga

    Kristian Oma Ronnes

    Zuzanna Leidel-Elert

    Waltornie

    Viktor Korunnyy

    Bartłomiej Skrobot

    Dariusz Wojciechowski

    Radosław Zamojski

    Trąbki

    Michał Jaskulski

    Kamil Kruczkowski

    Tadeusz Milewski

    Puzony

    Marian Stefanowicz

    Maciej Stromski

    Bogdan Kwiatek

    Tuba

    Łukasz Gruba

    Perkusja

    Szczepan Polewski

    Lidia Romanowska

    Harfa

    Aleksandra Sznajdrowicz