Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Łukasz Załęski

Łukasz Załęski

tenor

Urodził się w 1989 roku w Olsztynie. W 2013 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie dr Krzysztofa Bednarka. Zadebiutował w grudniu 2010 roku występując w operze „Kochankowie z klasztoru Valdemosa" Marty Ptaszyńskiej w reżyserii Tomasza Koniny w roli Maurycego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wystąpił w spektaklu G.Donizettiego „Lucia di Lammermoor” w roli Edgara na otwarcie 70-tego sezonu artystycznego Opery Śląskiej w Bytomiu. W spektaklu S. Moniuszki „Straszny Dwór” w reżyserii Krystyny Jandy z okazji 60-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi zagrał rolę Damazego. Na rozpoczęcie XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego wystąpił w operze H. Berlioza „La damnation de Faust” w roli tytułowego Fausta w reżyserii
Macieja Prusa. Wystąpił również w spektaklach: G. Rossini „Guillaume Tell” (Ruodi), W. A. Mozart - „Die Zauberflöte” (Tamino), A. Dvořák - „Rusalka” (Princ), G. Donizetti - „L'elisir d’amore” (Nemorino), G. Bizet - „Carmen” (Dancairo), G. Verdi - „La Traviata” (Alfred Germont), R. Wagner - „Der fliegende Hollander” (Steuermann), J. Strauss - „Der Zigeunerbaron” (Sandor Barinkay) Brał udział w Kursach Mistrzowskich tak znakomitych pedagogów, jak Izabela Kłosińska, Teresa Żylis-Gara, Kaludi Kaludov, Andrzej Dobber.
Był uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.