Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Piotr Płuska

Piotr Płuska

baryton

Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Włodzimierza Zalewskiego a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu logopedii medialnej i ogólnej. W latach 2008-2009 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie akordeonu (w latach 1999-2003 laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych). W 2017 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem "Zasłużony dla kultury polskiej". W 2018 otrzymał "Złotą Maskę" za najlepszą rolę wokalno-aktorską sezonu artystycznego 2017/2018 - rolę Javerta w musicalu "Les Miserables" C.M. Schoenberga.

​Zadebiutował w 2007 rolą Hrabiego Almavivy w spektaklu studenckim Wesele Figara Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach mistrzowskich u prof. Włodzimierza Zalewskiego, Paula Esswooda, Heleny Łazarskiej, Mirelle Alcantara. Występował w Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatro Politeama w Palermo, Teatro del Giglio w Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro Verdi w Pizie, Teatro Alighieri w Ravennie, Auditorium al Duomo we Florencji. Artysta gościł na scenach w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej. Związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Występował pod dyrekcją między innymi  Elio Boncompagniego, Jose Maria Florecio oraz reżyserów: Waldemara Zawodzińskiego, Wojciecha Adamczyka, Michała Znanieckiego, Tomasza Koniny, Simone Zeisberg - Meiser.

​Najważniejsze role w dorobku artysty to: Javert w Les Miserables C.M. Schoenberga, Frollo  w Notre Dame de Paris R. Cocciante, Piłat w Jesus Christ Superstar A.L. Webbera, Panglos w Candide L. Bernsteina, Bob Baker w Wonderful Town L. Bernsteina, Janusz w Halce S. Moniuszki, Hrabia Almaviva w Le Nozze di Figaro W. A. Mozarta, Eisenstein w Die Fledermaus J. Straussa.