EU
Repertuar Kup bilet

Yaroslav Shemet dyrektorem muzycznym Opery

Yaroslav Shemet, dyrygent młodego pokolenia, od 1 stycznia 2023 roku zastępcą dyrektora ds. muzycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

- To ważny krok. Po udanych premierach takich jak Aida, Król Roger czy Don Kichot w minionym roku, nadchodzi czas na nowe doświadczenia. Tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów i menadżerów, którzy swoją pracą wzmocnią nasz zespół. Jako dyrektor jasno chciałbym zaznaczyć, że obecność maestro Shemeta będzie dla nas wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej.

Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury.
Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji Poławiacze pereł Georges'a Bizeta. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Od stycznia 2023 r. będzie dzielił swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.

- Z Operą Bałtycką jestem związany od kilku lat. To tu, w roku 2018, debiutowałem w roli kierownika muzycznego Poławiaczy pereł. Nasza współpraca zacieśniła się w tym roku przy okazji premiery opery Król Roger. Cieszę się, że teraz stanę się częścią zespołu Opery Bałtyckiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami - mówi Yaroslav Shemet, nowy dyrektor muzyczny.