EU
Repertuar Kup bilet

Baltic Opera Festival

Baltic Opera Festival powstał na terenie Trójmiasta z inicjatywy wybitnego śpiewaka, bas-barytona Tomasza Koniecznego. Ideą tego nowego, cyklicznego święta muzyki, jest nawiązanie do przedwojennej tradycji festiwali operowych, dzięki którym Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuth Północy.

Festiwal odbywa się w latem na scenach Opery Leśnej w Sopocie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Skierowany jest do polskiej i międzynarodowej publiczności. To właśnie dla widzów z całego świata budowany jest program artystyczny z udziałem znakomitych solistów, dyrygentów i realizatorów z Polski i całego świata.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w lipcu 2023 i zgromadziła międzynarodową publiczności. Prezentowane spektakle, jak i sam Festiwal, przyciągnęły do Trójmiasta wielu znamienitych gości i dziennikarzy specjalizujących się w muzyce poważnej i operowej. Recenzje festiwalowe ukazały się w mediach polskich i zagranicznych, m.in. w „Die Welt” czy „The Times”.

Pomysłodawcą i jednocześnie dyrektorem artystycznym Baltic Opera Festival jest Tomasz Konieczny, światowej sławy bas baryton, polski śpiewak operowy występujący na najważniejszych światowych scenach.


2. BALTIC OPERA FESTIVAL
20-25 lipca 2024

20 i 25 lipca 2024, Opera Leśna w Sopocie

Giacomo Puccini Turandot

Ostatnie dzieło Pucciniego, jednocześnie zaliczane do najwybitniejszych. Pełna dramatyzmu historia chińskiej księżniczki Turandot, która ukazuje skomplikowaną naturę człowieka – opowieść, w której pragnienie zemsty walczy z miłością i pożądaniem. Z Turandot pochodzi też jedna z najbardziej znanych operowych arii - Nessun dorma.
Czytaj więcej

21 lipca 2024, Opera Bałtycka w Gdańsku

Engelbert Humperdinck Jaś i Małgosia

Dzieło Humperdincka świetnie wpisuje się w program Baltic Opera Festival, który z założenia w sposób szczególny kieruje uwagę widzów w stronę twórczości Ryszarda Wagnera. Humperdinck to niemiecki kompozytor, który wielokrotnie z Wagnerem współpracował, a w swojej autorskiej twórczości nawiązywał do idei opery jako dramatu muzycznego. Jaś i Małgosia to baśń operowa, której libretto oparte jest na utworze braci Grimm. Spektakl dla młodszych i starszych widzów.
Czytaj więcej

23 lipca 2024, Stocznia CRIST S.A. w Gdyni

wydarzenie towarzyszące

Solidarity & Freedom (Ludwig van Beethoven / Victoria Poleva)

Koncert symfoniczny Solidarność i Wolność w wykonaniu Ukraińskiej Orkiestry Wolności z udziałem solistów BOF pod batutą Keri-Lynn Wilson.
Czytaj więcej

24 lipca 2024, Opera Leśna w Sopocie

Ryszard Wagner Latający Holender

Operowa superprodukcja, widowiskowa realizacja jednego z najczęściej wystawianych oper niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu. Spektakl był najważniejszym wydarzeniem ubiegłorocznej edycji Baltic Opera Festival. Pokazywany dwukrotnie, zgromadził na widowni blisko osiem tysięcy widzów i doczekał się wielu entuzjastycznych recenzji w mediach krajowych i zagranicznych.
Czytaj więcej

Plan widowni Opery Leśnej w Sopocie