Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

23 października 2020

7 niezwykłych miejsc w operze! Poznajcie tajemnice wnętrz

7 niezwykłych miejsc w operze! Poznajcie tajemnice wnętrz

Czy zdajecie sprawę jak wiele wydarza się za kulisami opery, gdy na widowni zgaśnie światło? Cała magia, którą widzowie obserwują z foteli, ma szansę zaistnienia dzięki pracy wielu osób i za sprawą skomplikowanych maszyn. Przygotujcie się na oprowadzanie po najskrytszych zakamarkach Opery Bałtyckiej!

 

#1 Sznurownia, mosty, sztankiety i trawersy

Choć nazwy te brzmią bardzo tajemniczo, to w rzeczywistości służą do najzwyklejszej i najpotrzebniejszej czynności w przebiegu spektaklu – do zmian dekoracji i światła. To właśnie za sprawą sznurów umieszczonych w sznurowni sztankiety (metalowe pręty, na których zawieszone są lekkie elementy scenografii) i trawersy (aluminiowe rury) przesuwają się góra-dół, zmieniając scenerię spektaklu. Z kolei sceniczne oświetlenie zamontowane jest na mostach oświetleniowych, czyli automatycznie podnoszonych i opuszczanych metalowych konstrukcjach. 

 

#2 Kieszenie sceniczne

Zastanawialiście się, jak to możliwe, że dekoracje znikają ze sceny, a później znów się pojawiają? Po bokach sceny znajdują się przepastne magazyny, które nazywamy kieszeniami – to właśnie tu chowa się dekorację, a kiedy znów jest potrzebna, montażyści wyjmują ją z kieszeni i wprowadzają na scenę.

 

#3 Pulpit inspicjenta

Inspicjent to chyba najważniejsza osoba w spektaklu. Bez niego spektakl po prostu nie może się odbyć, bo to on jest dobrym duchem, który czuwa nad wszystkim, co dzieje się na scenie. Zna partyturę, wszystkie zmiany dekoracji i partie, dlatego często też pełni rolę suflera, gdy coś nie zagra. Jego głos słychać w kulisach, gdy zaprasza artystów na scenę, a także w słuchawkach, gdy wydaje polecenia zmiany światła lub efektów multimedialnych. Jego „centrum dowodzenia” znajduje się w rogu sceny, gdzie bacznie obserwuje wszystko na monitorach, a także zagląda w partyturę.

 

#4 Zabytkowy strop

Gdy zasiądziecie na widowni Opery Bałtyckiej, zerknijcie w górę. Zobaczycie przepiękny, zabytkowy strop z 1915 roku, przyozdobiony geometrycznymi wzorami oraz herbami miast Prus Zachodnich. Sam strop został zaprojektowany na potrzeby ówczesnej Sporthalle, której budynek do dziś służy Operze Bałtyckiej.

 

#5 Magazyny kostiumów

Prawdziwa gratka dla miłośników mody, nietypowych stylizacji i pięknych, szykownych konfekcji. W Operze Bałtyckiej magazynów z kostiumami jest kilka. Ich zdecydowana większość to te pomieszczenia, w których przechowuje się stroje do spektakli z bieżącego repertuaru.

W magazynach swoje miejsce znalazły też kostiumy i materiały na tyle neutralne, że można wykorzystać je w nowych spektaklach. Ostatnim miejscem, w pewnym sensie unikatowym, jest wypożyczalnia kostiumów. Za niewielką kwotę możecie tutaj sprawić sobie nietuzinkowy kostium na przyjęcie – średniowiecznej księżniczki, wysoko postawionego wojskowego czy… niedźwiedzia. Wybór jest naprawdę ogromny! Obecnie wypożyczalnia jest zamknięta z powodu pandemii, ale gdy tylko świat wróci do normalności i zażegnamy niebezpieczeństwo – koniecznie do nas zajrzyjcie.

 

#6 Orkiestron

Muzyka na żywo w Operze Bałtyckiej to fantastyczne doznanie dla widza – wszystko dzieje się tu i teraz, a na sukces spektaklu pracuje wielu wspaniałych artystów. Zastanawialiście się jednak, gdzie właściwie usadowieni są muzycy? W orkiestronie, miejscu, w którym członkowie orkiestry zajmują swoje miejsce w poszczególnych sekcjach instrumentów. Przodem do nich, a tyłem do widowni, za pulpitem z partyturą, staje dyrygent.

Aktualnie forma ta uległa zmianie – ze względów bezpieczeństwa muzycy zajmują miejsca nie w, a przed orkiestronem, na widowni, w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się przednie rzędy operowych foteli. To rozwiązanie daje dużo więcej możliwości artystycznych, a każdy spektakl zyskuje nowy walor artystyczny w postaci widocznych instrumentalistów. 

 

#7 Rekwizytornia

To pomieszczenie jest istną kopalnią niesamowitych rzeczy, ale wstęp mają tylko upoważnione osoby. Na dosyć dużej powierzchni znajdują się specjalne regały, a na nich same skarby, czyli rekwizyty. Czego tam nie ma! Łuki, strzały, odznaczenia wojskowe, pióropusze czy żywność, oczywiście sztuczna. Trzeba jednak przyznać, że rekwizyty są często wykonane tak wiarygodnie, że niejeden już się pomylił – któregoś razu sztuczne owoce, służące jako dekoracja przestrzeni foyer, wróciły do rekwizytorni… nadgryzione.

Przed spektaklem rekwizytorki przygotowują specjalny stolik, umiejscowiony z tyłu sceny, na którym ustawiają wszystkie przedmioty potrzebne do przedstawienia. W trakcie spektaklu podają zza kulis potrzebne w danej scenie przedmioty.

 

 

 

 

Poprzednia

Plakaty Opery Bałtyckiej - na przestrzeni lat i przełomie wieków

Następna

7 sposobów na pozostanie zaangażowanym w świat kultury pozostając w domu