Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

24 listopada 2020

7 sposobów na pozostanie zaangażowanym w świat kultury pozostając w domu

Pandemia odebrała nam możliwość doświadczania sztuki na żywo. Zamknęły się granice krajów, zamknęły się również drzwi teatrów, kin, oper i wielu instytucji kulturalnych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się rozwijać, poszukiwać, a także wspierać artystów. W sieci nie brakuje ogromu inicjatyw, dzięki którym czasem za jednym kliknięciem kultura znów stanie się dostępna – w formie cyfrowej. Oto 7 sprawdzonych sposobów, dzięki którym poszerzycie swoją wiedzę, pozostaniecie zaangażowani w świat kultury, nasycicie zmysły i przetrwacie do momentu, gdy znów będzie można zasiąść na widowni osobiście.

 

#1 Udział w transmisjach online

To naprawdę niesamowite, że żyjemy w czasach, gdy sztukę możemy odbierać w czasie realnym, tu i teraz. Wystarczy włączyć streaming na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu, by podziwiać spektakle z całego świata. A oferta jest naprawdę bogata, bo teatry, także operowe, nie chcą tracić kontaktu ze swoimi widzami. Metropolitan Opera w Nowym Jorku (cykl pod nazwą The Met: Live in HD), Royal National Theatre w Londynie, Opera de Paris – te i wiele innych miejsc zdecydowało się nie tylko udostępniać nagrania swoich spektakli, ale też część z nich transmitować na żywo. Do tego grona dołączyła również Opera Bałtycka. Widzowie mieli okazję zobaczyć w sieci już dwa niesamowite widowiska: „Wehikuł czasu“, spektakl dla dzieci i młodzieży, oraz „Thaïs“, pełnowymiarową operę przepełnioną emocjami.

Transmisje online to nie tylko realne zaangażowanie w kulturę, ale również, poprzez kupno biletów na niektóre spektakle online, finansowe wsparcie dla teatrów w niełatwym czasie.

 

#2 Wirtualne muzea

Wycieczka do muzeum bez wychodzenia z domu? Tak! Zdziwicie się, jak wiele instytucji udostępnia swoje zasoby właśnie w taki sposób. Przykład? Wirtualne Muzeum Rafaela, muzeum Orsay z Paryża, Guggenheim z Nowego Jorku, Van Gogh z Amsterdamu, czy Galeria Narodowa z Rzymu – wszystkie te miejsca odwiedzicie za sprawą darmowej usługi Google Arts & Culture. Pandemia może stać się okazją, by nadrobić zaległości i uważnie przestudiować dzieła wybitnych twórców. To poszerza horyzonty, pozwala również kształtować indywidualne poczucie estetyki.

 

#3 Udział w warsztatach online

Dzięki usłudze Airbnb Experience możecie odpłatnie skorzystać z warsztatów, prowadzonych przez ludzi z całego świata. Do wyboru wszystkie dziedziny, w tym również historia, sztuka i taniec. Podróżnicy i specjaliści proponują m.in. zwiedzanie Pragi, odkrywanie Pompei z zawodowym archeologiem czy prywatny koncert muzyków nominowanych do latynoamerykańskiej Grammy. Za warsztaty trzeba zapłacić, ale warto – trafiają się prawdziwe perły! To okazja do poznania nowych miejsc, zdobycia umiejętności i poznania ciekawych ludzi – artystów i rzemieślników.

 

#4 Literatura

Kiedy rzadziej wychodzimy z domu, a aura za oknem nie sprzyja nawet długim spacerom, znajdujemy czas, by w końcu nadrobić czytanie książek. I to nie byle jakich! Warto sięgnąć po klasyków literatury, którzy zawsze zachwycają warsztatem. W kolejce czekają również książki pozwalające lepiej poznać operę – „Gawędy o operze” autorstwa Jacka Marczyńskiego, „Opera w kulturze” czy „Tysiąc i jedna opera” to tylko kilka propozycji spośród wielu.

 

#5 Nadrabianie klasyki kina

Wielu z nas stara się być na bieżąco z nowościami kinowymi i serialami, ale przecież historia kina jest przepełniona prawdziwymi arcydziełami! Pandemia daje nam możliwość nadrobienia największych klasyków kinematografii, takich tytułów, jak na przykład „Bulwar Zachodzącego Słońca” Wildera (1950), „Słodkie życie“ Felliniego (1960), „Persona” Bergmana (1966) czy… „Amadeusz“ Formana (1984).

 

#6 Słuchanie muzyki klasycznej

Nie każdy musi być melomanem, ale zdecydowanie warto znać dzieła wybitnych kompozytorów i poznać lepiej ich twórczość. Odkrywanie „przebojów” muzyki klasycznej daje wiele radości i pozwala zrozumieć, jak wielki wpływ mają na siebie dziedziny sztuki. W domowym zaciszu sprawi to podwójną przyjemność, a dostęp do wirtualnej biblioteki jest naprawdę ogromny – wystarczy skorzystać z YouTube lub Spotify.

 

#7 Praca nad własnym warsztatem krytyczno-artystycznym

Każdy ma prawo do własnego zdania, tym chętniej słuchamy różnych zdań w operowym foyer! Wszystkie opinie są dla nas cenne, dlatego tak skrupulatnie czytamy wszystkie recenzje ukazujące się w prasie i w internecie. Wiemy, że teatralni i koncertowi wielbiciele wymieniają się między sobą opiniami na temat spektakli. Obecny czas to doskonała okazja do podszkolenia własnego warsztatu recenzenckiego! Internetowe zbiory obfitują w arcyciekawą literaturę dotyczącą teatru czy muzyki w ogóle, podobnie zresztą jak blogi recenzenckie. Warto zapoznać się z opiniami takich nazwisk, jak Jacek Marczyński czy Dorota Szwarcman. Ich recenzje pozwolą nam na nowo odebrać spektakle teatralne, poznać szerszy kontekst, zdobyć bezcenną wiedzę.

Poprzednia

7 niezwykłych miejsc w operze! Poznajcie tajemnice wnętrz

Następna

Opera w czasach lockdownu