Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

9 października 2020

Co warto wiedzieć o Operze Bałtyckiej? 7 ciekawostek na 70-lecie istnienia

Co warto wiedzieć o Operze Bałtyckiej? 7 ciekawostek na 70-lecie istnienia

Opera Bałtycka może poszczycić się wyjątkową i bogatą historią. W tym roku celebrujemy kolejną, okrągłą rocznicę – 70 lat istnienia! Mówi się, że siódemka to szczęśliwa liczba, dlatego wybraliśmy 7 faktów, które pozwolą wam lepiej poznać to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, które kusi nie tylko repertuarem, ale też wyjątkowym klimatem.

 

#1 Przedziwne przestrzenie

Budynek, w którym dzisiaj widzowie oglądają wspaniałe widowiska, miał być początkowo ujeżdżalnią koni. Powstał w latach 1914–1915, a później został przekształcony w salę widowiskową. Dopiero po II wojnie światowej gmach zaadaptowano na potrzeby teatru, który dziś jest Operą Bałtycką!

Budynek przeszedł przez te lata wiele zmian. W latach 1973–1982 powstało, w miejscu gdzie przed laty funkcjonowała kawiarnia, obecne foyer. Jest ono jednym z największych w Polsce, a jego wielkość przywodzi na myśl hangar z powodzeniem mogący pomieścić… samolot.

 

#2 Studio Operowe, czyli w operze jak w szkole

Początki działalności opery w Gdańsku nie należały do najłatwiejszych. Na Pomorzu brakowało artystów, skupionych wokół innych ośrodków kulturalnych, którzy mogliby stanowić zespół opery. Zrodziła się więc potrzeba wykształcenia śpiewaków i choć sam pomysł wymagał odwagi i pomysłowości, udało się go zrealizować. Tak właśnie powstało Studio Operowe. Jego założeniem było kształcenie nowych artystów, śpiewaków, tancerzy czy muzyków, którzy w przyszłości zasililiby polskie sceny muzyczne. Studio kształciło w zakresie muzycznym, wokalnym oraz sztuk dramatycznych, a po roku nauki i określonej liczbie spektakli, w której brali udział, artyści stawali się absolwentami Studia i tym samym rozpoczynali szeroko komentowane kariery.

Pierwszą realizacją Studia był Eugeniusz Oniegin, a data jego premiery (28 czerwca 1950) uważana jest za początek historii Opery Bałtyckiej.

 

#3 Opera i Filharmonia razem

Jeszcze w latach 50. Opera Bałtycka funkcjonowała w połączeniu z Filharmonią, działając pod nazwą Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Rozdzielenie instytucji nastąpiło dopiero w 1994 roku. W 2012 roku Państwowa Opera Bałtycka zmieniła nazwę na Operę Bałtycką w Gdańsku.

 

#4 Trójdzielna scena

W latach 50. Studio Operowe wystawiało spektakle na trójdzielnej scenie. Ta konstrukcja wyróżniała gdańskie spektakle spośród produkcji innych teatrów operowych, dając niesamowite możliwości inscenizacyjne. Akcja mogła rozgrywać się jednocześnie w trzech różnych miejscach, a widz miał możliwość zobaczenia tych obrazów, które – przy tradycyjnym układzie sceny – pozostają w sferze domysłu.

 

#5 Opera w podróży

Wiele spektakli Opery Bałtyckiej pokazywanych było za granicą. Szczególnie lata 80. i 90. to czas wielu artystycznych tournée po Europie; spektakle grano m.in. we Włoszech, Francji i Szwajcarii, zdobywając serca zarówno widowni, jak i krytyki. W 2011 roku opera Elżbiety Sikory „Madame Curie” miała swoją premierę w Paryżu, a kilka lat później zawędrowała jeszcze dalej, bo aż do Chin. Okazało się to nie lada wyzwaniem organizacyjnym. Dekoracje do spektaklu musiały wypłynąć w podróż statkiem już kilka miesięcy przed planowanym występem.

 

#6 Najlepszy teatr operowy Europy

W 2010 roku Opera Bałtycka została uznana przez telewizję BBC za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych Europy. To samo wyróżnienie otrzymała m.in. londyńska Royal Opera House Covent Garden.

 

#7 Z Bałtyckiej do Metropolitan

W Operze Bałtyckiej swoją karierę rozpoczęła Stefania Toczyska, występująca później na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. w Operze w Wiedniu, Covent Garden w Londynie czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. To właśnie na gdańskiej scenie, w roku 1973 roku zadebiutowała w głównej partii jako tytułowa Carmen. W trakcie swojej wspaniałej kariery śpiewaczka występowała na całym świecie, nie zapominając jednak o Polsce, gdzie również dawała koncerty i brała udział w spektaklach.

 

Więcej o historii Opery Bałtyckiej znajdziecie tutaj.

Poprzednia

Wyjście do Opery Bałtyckiej. 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Następna

Plakaty Opery Bałtyckiej - na przestrzeni lat i przełomie wieków