Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

17 października 2018

O "Giselle" w mediach

Za nami premiera i pierwsze spektakle „Giselle”. Najnowsza baletowa produkcja spodobała się nie tylko naszej publiczności, ale również spotkała się z entuzjastycznym wręcz przyjęciem wśród dziennikarzy, co wyraźnie widać w opublikowanych w mediach recenzjach.

Z ogromną przyjemnością prezentujemy poniżej fragmenty z opublikowanych recenzji i zachęcamy do ich lektury.
 

„Wesołowski, uwspółcześniając XIX wieczną ramotkę, znalazł sposób na pomysłowe opowiedzenie historii, która może się zdarzyć tu i teraz. Wykorzystując różnorodne techniki - od klasycznych, demiklasycznych po współczesne tworzy zwartą, piękną historię niespełnionej miłości dwojga młodych.

(…) Giselle Marii Kielan wiąże harmonijnie poszczególne pas, jest zwiewna i krucha jak kwiat, zachwyca urodą i pięknie pokazuje emocjonalność swojej bohaterki.

(…) Beata Giza w podwójnej, a właściwe potrójnej roli (Berty, Mirty i pedagoga przygotowującego uczennice Szkoły Baletowej do występu w II akcie) łączy wysokie umiejętności techniczne w zakresie tańca klasycznego ze środkami aktorskimi, operuje szlachetnym gestem, tworzy przekonujące postaci. Filip Michalak jest artystą, który w mistrzowski sposób buduje postać Hilariona. Nie ma dla niego żadnych trudności, wszystkie sekwencje jego tańca są przekonujące. Jego skoczność, plastyczność i brawura budzą podziw. Duet tej pary w I akcie jest najwyższej artystycznej próby”.

Barbara Kanold, „Gazeta Wyborcza”

 

„Całe widowisko jest nie tylko apoteozą piękna klasyki baletu, która po latach, w obiecującym stylu, wraca na scenę Opery Bałtyckiej. Jest ukłonem w stronę zmęczonej scenicznymi eksperymentami publiczności. Wyrazem szacunku i, być może, weną dla tancerzy. Dowodem na to, że jeśli w teatrze tańca, tym bardziej w widowisku baletowym, taniec gra główną rolę to jednak ma to sens”.

Gabriela Pewińska, „Dziennik Bałtycki”

 

„Pierwszy akt zainscenizował i choreograficznie na nowo opowiedział Emil Wesołowski. Co za pomysły! Co za świeżość i pozorna prostota, przy wykorzystaniu charakterystycznego, własnego języka tańca!

Nie byłoby sukcesu tej premiery bez ciężkiej pracy i wielkiego zaangażowania gdańskiego zespołu. Tancerze, a zwłaszcza tancerki, przy wsparciu uczennic Gdańskiej Szkoły Baletowej stworzyły świeży i żywy spektakl wykonany na bardzo dobrym poziomie, również czysto technicznym, bo o wyrazowym nie trzeba nawet wspominać. W scenach zbiorowych żeńskie corps de ballet sprawiło się świetnie - zgranie, wdzięk, symetria, wszystkie zmiany i przejścia odpowiednio dynamiczne i precyzyjne!”

Katarzyna Gardzina-Kubała, www.naczubkachpalcow.pl

Poprzednia

Premiera "Giselle" 13 października

Następna

"Giselle" wśród teatralnych perełek roku według portalu trojmiasto.pl