Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

8 grudnia 2020

Opera Bałtycka dla dzieci - dlaczego warto?

Czy zdajecie sobie sprawę, jak wielkie znaczenie w rozwoju dziecka może mieć sztuka? Specjaliści już dawno docenili muzykę i teatr jako narzędzie terapeutyzujące. Wizyta dziecka w operze to doświadczenie, które karmi zmysły i rozwija na wielu polach. Dodajmy do tego fakt, że maluchy doskonale się przy okazji bawią i poznają coś nowego, co ma szansę stać się ich późniejszą pasją.

Dlaczego warto zainteresować dziecko operą i jak to zrobić? Przede wszystkim: wizyta z maluchem w operze to przeżycie, które pozwala budować więź z rodzicem lub opiekunem. Wspólne przeżywanie emocji, jakich dostarcza muzyka grana na żywo, aktorzy, światła, przepiękna scenografia – dziecko będzie z tego czerpać garściami, pragnąc podzielić się wszystkim z osobą dorosłą lub członkami rodziny. To także budowanie bezcennych wspomnień, które trudno porównać do jakiejkolwiek innej rozrywki.

 

Opera, czyli pełen pakiet korzyści

Spektakle dla dzieci są zazwyczaj angażujące. Opera bawi, wzrusza, wzbudza emocje, pobudza wyobraźnię, czyli stymuluje do rozwoju. Dziecko, które ma styczność ze sztuką może wykazywać większą odporność na stres, łatwiej koncentrować się na nauce, szybciej integrować się z rówieśnikami, wykazywać większą aktywność i przełamywać niepewność. W przypadku zajęć wymagających koordynacji ruchowej, maluchy rozwijają w sobie poczucie rytmu i muzykalność. To pełen pakiet korzyści, oparty wyłącznie na dobrej zabawie.

 

Zajęcia w Operze Bałtyckiej

Maluchy mogą nie tylko podziwiać wyjątkowe spektakle, ale również brać udział w specjalnie przygotowanych zajęciach. I tu otwiera się prawdziwe pole do popisu: wspólne granie i śpiewanie, zabawy edukacyjne, warsztaty. W zeszłym roku w grudniu, gdy pandemia nikomu się nawet nie śniła, dzieci wraz z rodzicami bawiły się przednio, dekorując świąteczne ozdoby na choinkę oraz ciasteczka. Nie zabrakło również Mikołaja i upominków. A wszystko w magicznej, niepowtarzalnej atmosferze Dziadka do orzechów – spektaklu, który od lat elektryzuje dziecięcą wyobraźnię.

 

Zajęć edukacyjnych w Operze Bałtyckiej nie brakuje, choć obecnie, dla zachowania bezpieczeństwa, zostały zawieszone. Kiedy jednak wszystko wróci do normy (a wierzymy, że będzie to niebawem), dzieci mogą wziąć udział w muzycznych artetematach, specjalnych prelekcjach, mają szansę podejrzeć operę od kulis, poznać tajniki pracy zespołu baletu, orkiestry i chóru, wziąć udział w zajęciach ruchowych Opera na start (specjalnie opracowanych dla maluchów od 7 miesiąca do 3 roku życia) czy zajęciach Operowego Chóru Dziecięcego.

 

Opera to odpowiedź na ciekawość

Trudno przecenić możliwość doświadczenia muzyki czy spektaklu teatralnego na żywo. Opera to sztuka totalna: dziecko obserwuje taniec, słucha, podziwia oszałamiającą scenografię i jednocześnie angażuje się w opowiadaną historię. Jeżeli dołożymy do tego warsztaty teatralne, które dodatkowo objaśniają sens spektaklu i pozwalają podzielić się na żywo wrażeniami, wizyta w operze staje się wielkim wydarzeniem. Tego nie zapewni żaden seans w kinie czy domowym zaciszu. To dawka emocji i pozytywnych przeżyć, która przebija wszelkie inne czynności – właśnie dlatego, że tak wiele dzieje się w jednym czasie i miejscu.

Poprzednia

Opera w czasach lockdownu

Następna

Opera Bałtycka we wspomnieniach i emocjach pracowników