Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

2 sierpnia 2019

Polska Platforma Tańca

Polska Platforma Tańca to wydarzenie mające na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Idea ta zrodziła się w 2003 roku, wówczas w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation zorganizowały trzy edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca, który do tej pory zorganizował dwie edycje – w 2014 roku w Lublinie oraz 2017 roku w Bytomiu.

Od tamtej pory Platforma wędruje po kraju i jest organizowana we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca. Do udziału zapraszamy polskie zawodowe zespoły tańca współczesnego, dawnego, teatry tańca, zespoły baletowe i folklorystyczne oraz zawodowych artystów sztuki tańca działających i na stałe rezydujących w Polsce, a także artystów posiadających polskie obywatelstwo przebywających czasowo za granicą. Platforma oparta jest na formule konkursowej, której rezultatem jest kilkudniowy pokaz wybranych prac. W edycji 2019 wybór spektakli powierzony został 10-osobowej komisji, w której znajdują się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca.

Pokazy finałowe Polskiej Platformy Tańca staną się jak zawsze okazją do zaproszenia dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i kuratorów tańca z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wierzymy, że stanie się to przyczynkiem do zwiększenia obecności polskich twórców na międzynarodowej scenie choreograficznej.

Głównym współorganizatorami Platformy w 2019 roku są Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw oraz Fundacja Polka dot.

W Operze Bałtyckiej uczestniczyć będzie można w następujących wydarzeniach:

Mój wizerunek zawodowy - warsztaty dla tancerzy - 5 września, 13:00-15:00, foyer Opery Bałtyckiej

Oficjalne rozpoczęcie - 5 września, 16:00

Janusz Orlik, "Mute" - 6 września, 19:30

Dariusz Nowak, Dor Mamalia, "into me, see" - 7 września, 17:30

 

Poprzednia

Gala baletowa

Następna

B jak balet. Spotkanie z Zofią Rudnicką