Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Aktualności

30 marca 2020

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego (1933-2020)

Z dumą prezentowaliśmy na naszej scenie Ubu rex (reżyseria: Janusz Wiśniewski (kierownictwo muzyczne: Wojciech Michniewski) i Czarną maskę (reżyseria: Marek Weiss, kierownictwo muzyczne: Szymon Morus). Tego pierwszego dwukrotnie wystawialiśmy na Musikfestspiele Saar (prezentacje w Kaiserslautern i Saarbrücken) we współpracy z państwem Penderenckimi, a później także w Operze Krakowskiej w ramach obchodów osiemdziesiątych urodzin Profesora. Czarną maskę zagraliśmy także w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej, gdzie Maestro mógł ją zobaczyć, gościliśmy go na niej także w naszych progach. To tylko parę migawek z przyjaźni, którą się cieszyliśmy.


Chcemy zapamiętać Krzysztofa Pendereckiego właśnie w ten sposób – w urzeczeniu hojnością, z jaką dzielił się swoim talentem, wszak nie znajdziemy wielu współczesnych mu artystów jakiejkolwiek dziedziny sztuki, których twórczość byłaby fetowana tak w operze, jak na Open’erze, a do tego można było się na niej wychować (muzyka eksperymentalna do Wycieczki w kosmos oraz ścieżka dźwiękowa do Porwania z roku 1962). Tworzył muzykę, pod którą wszyscy chcielibyśmy się podpisać i znamieniem geniuszu jest właśnie to, że nie chcemy podpisać się pod nią zamiast Autora, powodowani – też ludzką – zazdrością, lecz z poczuciem dołożenia siebie, budowania wspólnoty w czymś porywającym.

Zespół Opery Bałtyckiej w Gdańsku

PS. Polecamy interpretację kanonu utworów z bogatego dorobku Pendereckiego autorstwa Doroty Szwarcman oraz sam kanon na stronie Trzej kompozytorzy.

 

Poprzednia

Krawcowe Opery Bałtyckiej szyją maseczki dla pomorskich szpitali

Następna

Opera online