WSTĘP
Opera Bałtycka w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku http://www.operabaltycka.pl
Data publikacji: 2018-05-16
Data ostatniej aktualizacji: 2018-05-16
DOSTĘPNOŚĆ STRONY: http://www.operabaltycka.pl
- istnieje wersja kontrastowa strony,
- istnieje możliwość powiększania czcionki,
- umiejscowienie menu w więcej niż jednym miejscu – mapa strony, odpowiadające sobie odnośniki w menu głównym (góra strony) oraz w mapie strony (dół strony),
- strona rozplanowana jest intuicyjnie, na zasadzie nie więcej niż 3 kliknięcia w celu dotarcia do informacji,
- odpowiednia kolejność informacji na pasku menu,
- prosty, wyraźny font bezszeryfowy ułatwiający przyswojenie tekstu,
- wyróżnienie odnośników,
- wszystkie zamieszczone pliki pdf i doc mają możliwość pobrania,
- pliki do pobrania są opatrzone osobnym tekstowym komentarzem z najważniejszymi informacjami,
- aktualności posiadają odpowiednio wyróżnione nagłówki,
- kolorystyka dopasowana do osób z nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne, brak kontrastowych animacji,
- strona dwujęzyczna, odwzorowana 1:1 względem strony polskiej.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- brak czytacza,
- brak przejścia w menu za pomocą Tabu,
- brak możliwości osobnego opisywania fotografii,
- wgrywane filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych i niedosłyszących.
Deklarację dostępności sporządzono dnia: 31 marca 2020 roku
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Anna Niwińska (anna.niwinska@operabaltycka.pl). Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 58 763 49 12/13 w. 1/336. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
PROCEDURA
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich (https://www.rpo.gov.pl).
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
Budynek Opery Batyckiej w Gdańsku w części dostępny jest dla osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne jest dostosowane osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne, prowadzące do biur, na foyer i do sali widowiskowej znajduje się od strony Al. Zwycięstwa.
Opera dysponuje czterema miejscami na widowni przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową (w tym również dla osób poruszających się na wózkach) i miejscami dla ich opiekunów obok.
Oprócz tego obok wejścia dla widzów (na poziomie kasy biletowej, w biurach Opery) znajduje się toaleta przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
W budynku Opery Bałtyckiej w Gdańsku w oparciu o wytyczne podane przez Polski Związek Niewidomych przygotowano oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących: na podłodze w foyer i przy wejściu dla widzów znajduje się oznakowanie liniowe - antypoślizgowe poliuretanowe listwy prowadzące. Jest też tablica tyflograficzna przy wejściu do budynku, informująca o tych udogodnieniach.
W budynku Opery Bałtyckiej w Gdańsku dostępny jest działający na podczerwień system wspomagania słuchu - 10 odbiorników dostępnych w Biurze Obsługi Widzów.
Po wcześniejszym ustaleniu z Biurem Obsługi Widza istnieje możliwość chwilowego zaparkowania samochodu z osobami z niepełnosprawnościami przed wejściem od strony Al. Zwycięstwa.
W przypadku ewakuacji osobom z niepełnosprawnościami zapewnione są m.in.: pomoc ze strony pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku, komunikaty dźwiękowe i świetlne, oznaczenia dróg ewakuacyjnych.