Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Repertuar

Kandyd

Leonard Bernstein

Operetkowy Kandyd Leonarda Bernsteina to nie moralizatorski traktat, a ironiczna i zabawna historia przemawiająca do wszystkich. Dzieło Bernsteina, inspirowane powiastką filozoficzną Voltaire’a, przeszło liczne modyfikacje, aby zaistnieć w świadomości odbiorców. Różne wersje libretta oraz zmiany w partyturze spowodowały, że od Stanów do Europy wędrowało kilka odmian dzieła.

Ta alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu „najlepszego ze światów” i próbie jego zrozumienia stawia przed czytelnikiem i widzem trudne, lecz ważne pytania. Leonard Bernstein, kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, baletowej, filmowej oraz twórca musicali dla Broadwayu, pracował równolegle nad Kandydem i West Side Story, ale to dzieło bazujące na francuskim pierwowzorze Woltera szybciej doczekało się premiery.

W realizacji Anny Wieczur (reżyseria) oraz Ewy Gdowiok (scenografia i kostiumy) przeniesiemy się do klasycznego świata, pełnego starych rycin oraz morskich podróży, ale też skupimy się na uniwersalnych zagadnieniach Kandyda – jaki jest sens naszego życia, czy więcej w nas dobra czy zła, jakimi motywacjami się kierujemy? Kierownikiem muzycznym premiery jest José Maria Florêncio. W spektaklu wykorzystano zdjęcia obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Obsada:

Kandyd Aleksander Kunach / Jacek Laszczkowski
Kunegunda Joanna Moskowicz / Ewelina Osowska / Gabriela Gołaszewska
Pangloss / Kakambo / Marcin Piotr Płuska / Artur Janda
Maksymilian / Kapitan Bartłomiej Misiuda / Tomasz Rak
Pakita Maria Antkowiak
Vanderdendur / Gubernator / Rakoczy Jacek Laszczkowski / Maciej Gwizdała
Staruszka Joanna Cortes / Joanna Krasuska-Motulewicz
Wolter Przemysław Bluszcz

premiera

30 grudnia 2018

Czas trwania

3 h (1 przerwa)

Partnerzy

  • Organizator - Samorząd Województwa Pomorskiego
  • Dom Chodowieckiego i Grassa
  • Dr Irena Eris
  • Klub Podróżników "Apetyt na Świat"
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku

Realizatorzy

Obsada

Recenzje