Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Repertuar

Dariusz Nowak, Dor Mamalia, "into me, see"

Polska Platforma Tańca

„Mamy tendencję do łączenia intymności z bliskością oraz bliskości z pewnym zbiorem wspólnych doświadczeń. W rzeczywistości jednak, zupełnie obcy ludzie, którzy nigdy nie wymienią ani słowa, mogą dzielić intymność – intymność zawartą w wymianie spojrzeń, skinieniu głów, uśmiechu czy wzruszeniu ramion. Bliskość, która trwa przez kilka minut lub przez okres wspólnego słuchania utworu. Porozumienie o życiu. Umowa bez klauzul. Jednomyślność spontanicznie dzielona wraz z niedopowiedzianymi historiami zebranymi wokół pewnej piosenki”.
— John Berger
 
Intymność, bliskość, samotność – te stany zainicjowały i doprowadziły nas do poszukiwania ich cielesnych interpretacji. Czytamy każdy z nich przez własne doświadczenia, wspomnienia i wizje, które – zaszczepione w ciele i przestrzeni – rozkwitają w ruchowym kolażu.
 
koncept, choreografia i wykonanie: Dariusz Nowak, Dor Mamalia
kierownik prób: Alicja Różańska
partner: KibbutZürich – The First Jewish Arts Festival
premiera: 23 maja 2018 roku, Zurych 

czas trwania: 30 minut

Spektakl został zrealizowany na zamówienie KibbutZürich Jewish Art Festival 2018.

Spektakl grany w języku angielskim.

Dariusz Nowak i Dor Mamalia – rozpoczęli współpracę w 2018 roku; do tej pory stworzyli into me, see (2018), Wood Rabbit (2019), z którymi występowali m.in. w Saddler’s Wells Theatre w Londynie, Suzanne Dellal Centre w Tel Awiwie oraz Korzo Theatre w Hadze. Stworzyli też prace dla kilku akademii tańca współczesnego w Europie oraz Izraelu. Obecnie przygotowują spektakl dla Provincial Contemporary Dance Theatre w Rosji i Vertigo International Dance Program w Jerozolimie, oraz Curtain Up Festival w Izraelu. Spektakl into me, see został zaprezentowany w Paryżu, Amsterdamie, Hadze, Moskwie, St Petersburgu, Tel Awiwie, Warszawie Regensburgu i Jekaterynburgu.

 


Polska Platforma Tańca to wydarzenie mające na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Idea ta zrodziła się w 2003 roku, wówczas w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation zorganizowały trzy edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca, który do tej pory zorganizował dwie edycje – w 2014 roku w Lublinie oraz 2017 roku w Bytomiu.
Od tamtej pory Platforma wędruje po kraju i jest organizowana we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca. Do udziału zapraszamy polskie zawodowe zespoły tańca współczesnego, dawnego, teatry tańca, zespoły baletowe i folklorystyczne oraz zawodowych artystów sztuki tańca działających i na stałe rezydujących w Polsce, a także artystów posiadających polskie obywatelstwo przebywających czasowo za granicą. Platforma oparta jest na formule konkursowej, której rezultatem jest kilkudniowy pokaz wybranych prac. W edycji 2019 wybór spektakli powierzony został 10-osobowej komisji, w której znajdują się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca.
Finał kolejnej Polskiej Platformy Tańca odbędzie się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Głównym współorganizatorami Platformy w 2019 roku są Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw oraz Fundacja Polka dot.
Już dziś zapraszamy wszystkich miłośników tańca i profesjonalistów zainteresowanych polską twórczością choreograficzną do Gdańska. Mamy nadzieję, że najbliższa edycja Platformy stanie się okazją do zacieśnienia współpracy zarówno wewnątrz samego środowiska tańca w Polsce, jak i na poziomie międzynarodowym.
Pokazy finałowe Polskiej Platformy Tańca staną się jak zawsze okazją do zaproszenia dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i kuratorów tańca z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wierzymy, że stanie się to przyczynkiem do zwiększenia obecności polskich twórców na międzynarodowej scenie choreograficznej.
premiera

23 czerwca 2018

Partnerzy

  • Instytut Muzyki i Tańca