Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Repertuar

25 sobota 18:00
Giselle

Giselle

Adolphe Adam

Wystawiona w Paryżu 28 czerwca 1841 w Królewskiej Akademii Muzyki (Operze Paryskiej) Giselle inspirowana jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć, który sięga do mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Dzieło z muzyką Adolphe Adama jest klasycznym baletem, spotykającym się z nieustannym zachwytem publiczności. Sam Czajkowski, wielki symfonik i twórca również muzyki baletowej, określał Giselle jako „poetycką, muzyczną i choreograficzną perełkę”.  Historia, w której splatają się dwie równoważące się miłości, do mężczyzny za życia i do tańca pod postacią wili, doskonale odzwierciedla romantyczne idee. O ich sile świadczy niesłabnące zainteresowanie Giselle i światem wił.

Giselle Opery Bałtyckiej to dzieło naszych czasów. Osadzona w nadmorskiej scenerii historia ukazuje wszystkie romantyczne założenia, a realizatorzy pokazują, że są to założenia nieobce również współcześnie. Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który nad morze przyjechał się zabawić. Kiedy jednak dziewczyna odkrywa, że chłopak jest zaręczony, w dodatku z warszawską celebrytką, czuje się oszukana i wykorzystana, w efekcie zaś topi się w morskiej toni. Kim są kaszubskie wodnice? Czy tańcem można uzyskać wybaczenie? I co symbolizuje dzika róża? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć można w gdańskiej realizacji Giselle.

Akt I spektaklu, przygotowany przez Emila Wesołowskiego, to wersja uwspółcześniona. 

Akt II przygotowali Wojciech Warszawski i Izabela Sokołowska-Boulton w oparciu o oryginalną choreografię Jeana Coralliego i Jules’a Perrota.

 

W spektaklu występują uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, których przygotowali do spektakli pedagodzy Szkoły.

 

OPERA CHAT
4 marca 2023

Pół godziny przed spektaklem zapraszamy na prelekcję Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem.
W przerwie na monitorach w foyer pokażemy natomiast co podczas antraktu dzieje się za kurtyną, porozmawiamy też z realizatorami i wykonawcami. A po spektaklu zaprosimy widzów na operowy chat na żywo z Jerzym Snakowskim. W foyer operowy ekspert czekać będzie na tych, którzy będą chcieli na gorąco podzielić się swoimi refleksjami, emocjami czy wątpliwościami.

premiera

13 października 2018

Czas trwania

2 h (1 przerwa)

Partnerzy

Premierę "Giselle" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

  • Organizator - Samorząd Województwa Pomorskiego
  • Miasto Gdańsk
  • Dr Irena Eris
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku
Najbliższe spektakle

Sprzedaż biletów obsługuje

bilety24

Realizatorzy

ObsadaRecenzje