Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Repertuar

Hrabina

Stanisław Moniuszko

Żartobliwy i ironiczny komentarz zachowań społeczeństwa przełomu XVIII i XIX wieku. Młoda wdowa, tytułowa Hrabina, pragnie zdobyć przystojnego oficera Kazimierza. Jego uczucia z kolei obudziła Bronia, dziewczyna pochodząca ze szlacheckiej rodziny. Akcja, wypełniona perypetiami bohaterów, dąży do szczęśliwego finału, w którym Bronia wychodzi za Kazimierza, a zmanierowana Hrabina odchodzi pokonana.

W ten sposób Moniuszko i jego librecista, Włodzimierz Wolski, zaznaczają kilka płaszczyzn operowej opowieści. Z jednej jest to oczywiście historia zakochania i konkurowania dwóch kobiet o względy mężczyzny. Z drugiej strony Hrabina jest uroczym dokumentem ukazującym ówczesne życie wyższych sfer i zubożałej szlachty. Z trzeciej natomiast opera ta prezentuje poglądy samych twórców, którzy w dość wyraźny sposób okazują sympatię tej drugiej grupie społecznej. Nie kryją się też w całym dziele ze swoimi patriotycznymi poglądami. Wszystko to uwydatnione jest w warstwie muzycznej, która oddaje charakter nie tylko kolejnych scen, ale także poszczególnych grup społecznych, a niekiedy i postaci.

W gdańskiej realizacji wątek patriotyczny zostaje zepchnięty na dalszy tor, zaś na pierwszy plan wychodzą problemy współczesności – pałacem Hrabiny staje się centrum handlowe, które w dzisiejszym świecie konsumpcjonizmu urasta do rangi najważniejszej przestrzeni publicznej.

UWAGA! Na spektakle 11 i 12 czerwca 2022 w kasie biletowej Opery, 30 minut przed spektaklem, będą dostępne wejściówki w cenie 30 zł.

OPERA CHAT
11 czerwca 2022

Pół godziny przed spektaklem zapraszamy na prelekcję Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem.
W przerwie na monitorach w foyer pokażemy natomiast co podczas antraktu dzieje się za kurtyną, porozmawiamy też z realizatorami i wykonawcami. A po spektaklu zaprosimy widzów na operowy chat na żywo z Jerzym Snakowskim. W foyer operowy ekspert czekać będzie na tych, którzy będą chcieli na gorąco podzielić się swoimi refleksjami, emocjami czy wątpliwościami.

 

OBSADA

Hrabina   Anna Patrys / Monika Świostek / Ewa Tracz

Kazimierz    Rafał Bartmiński / Łukasz Załęski / Dionizy Wincenty Płaczkowski

Bronia  Katarzyna Nowosad / Hanna Sosnowska                               

Panna Ewa   Joanna Moskowicz / Julia Iwaszkiewicz

Chorąży      Marek Kępczyński / Robert Ulatowski

Podczaszyc    Dominik Kujawa / Leszek Holec

Dzidzi     Rafał Żurek / Przemysław Baiński

                                              

grafika na plakacie: Marta Frej

 

premiera

5 maja 2019

Czas trwania

3 h ( 2 przerwy)

Partnerzy

  • Organizator - Samorząd Województwa Pomorskiego
  • Miasto Gdańsk
  • Dr Irena Eris
  • Moniuszko200
  • BMW Bawaria Motors
Najbliższe spektakle

Sprzedaż biletów obsługuje

bilety24

Realizatorzy

ObsadaRecenzje