Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Tworzymy operę

Dlaczego powiedzieć coś słowami to czasami za mało? Czy soliści śpiewający na scenie zawsze opowiadają dokładnie tę samą historię, którą tworzą na instrumentach muzycy w orkiestrionie? Wreszcie - czy w operze ważniejsze jest oglądanie czy słuchanie?

A gdyby tak móc dowolnie wymyślić, o czym opowiada opera i  samodzielnie uruchomić sprawnie działającą operową machinę?...
 

Nowy projekt edukacyjny Opery Bałtyckiej Tworzymy operę to cykl warsztatowych spotkań z twórcami i artystami dla uczniów szkół podstawowych. Przez cały sezon 2019/2020 w praktycznym działaniu będziemy odkrywać, czym jest opera. Przyjrzymy się etapom powstawania dzieła operowego.

Punktem wyjścia dla spotkań warsztatowych jest praca autorów opery, czyli rozszyfrowanie tajemniczej pracy kompozytora i librecisty. Skąd czerpią inspiracje, jak dobierają wątki i tematy, czy muszą się lubić? Następnie uczestnicy będą musieli włączyć wyobraźnię wielowymiarową i wyobrazić sobie tworzenie dzieła na scenie. Określą krainy, do których przeniesieni zostaną bohaterowie, a także ubiorą ich w odpowiednie, zaprojektowane przez siebie kostiumy. Całość projektu przygotowana jest we współpracy z 4 szkołami podstawowymi z Gdańska i okolic oraz z Hevelianum, którego patronem jest Jan Heweliusz, główny bohater opery!

Całoroczne warsztaty będą przygotowaniem do wyjątkowego wydarzenia - prapremiery nowej opery dziecięcej, która zostanie wystawiona w sezonie 2020/2021. Na scenie Opery dla młodych widzów zaprezentują ją młodzi artyści! Dzięki warsztatom autorzy nowej kompozycji będą mieć okazję spotkać przyszłych młodych widzów, wsłuchać w ich głosy i być może zainspirować.

 

Projekt realizowany we współpracy z Hevelianum