Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Andrzej Lampert

Andrzej Lampert

tenor

Urodził się w Chorzowie, gdzie ukończył wydział wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II st., aby następnie studiować w Akademii Muzycznej w Katowicach (2003-2005) na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zainteresowania tą dziedziną zaowocowały wygraniem konkursu „Szansa na sukces”, w którym śpiewał również repertuar klasyczny, wieloma występami w TV oraz nagraniem szeregu płyt, m.in. z zespołem PIN.

W roku 2008 dokonał nagrania, które znalazło się w rozszerzonej wersji albumu „Symphony”, wspólnie z Sarah Brightman. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie (śpiew solowy u Janusza Borowicza).

Od 2011 roku pozostaje pod stałą opieką wokalną prof. Heleny Łazarskiej. Jest laureatem i finalistą wielu konkursów wokalnych: III Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (nagroda specjalna), XV Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (II nagroda), XV Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach, Słowacja (III nagroda).

W 2013 roku wystąpił w Preisträgerkonzert w ramach Salzburger Festspiele. Dziesiątka nagrodzonych wykonawców wybrana została spośród ponad 1100 uczestników Sommerakademie Mozarteum w Salzburgu. Rok później ponownie został wybrany do dziesiątki najlepszych uczestników Sommerakademie Mozarteum. Zaangażowany przez Operę na Zamku w Szczecinie, wziął udział w jedynym istniejącym nagraniu opery S. Moniuszki „Paria” (wydawnictwo DUX). 

Zadebiutował w 2010 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda w „Traviacie” G. Verdiego, a w 2013 roku na tej samej scenie wystąpił jako Leński w „Eugeniuszu Oneginie” P. Czajkowskiego. W 2012 roku zadebiutował w partii Pinkertona w „Madamie Butterfly” G. Pucciniego na scenie Opery Krakowskiej, zaś w 2013 w partii Nemorina w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego oraz w partii Barinkaya w „Baronie cygańskim”.

W latach 2013-2018 był solistą Opery Krakowskiej. Od 2020 r. jest solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. W 2014 roku zaśpiewał partię Alfreda w produkcji „Traviaty” G. Verdiego w Operze Narodowej w  Montpellier, we Francji. W 2014 roku wykonał w Wiedniu partię Ewangelisty w „Pasji św. Mateusza” J. S. Bacha pod dyrekcją prof. Conrada Artmuellera. W lutym 2015 wystąpił jako Parys w „Pięknej Helenie” Offenbacha, zaś  marcu 2015 wystąpił w „Pasji Jana” J. S. Bacha w Salzburgu. W kwietniu tego samego roku uczestniczył wraz z NOSPR w Katowicach w nagraniach partii wokalnych do filmu pod dyrekcją Franka Roosa.

We wrześniu 2015 zaśpiewał w „Cyganerii” G. Pucciniego jako Rodolfo w Operze Krakowskiej, zaś w grudniu - partię Tamina w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta w operze w Baden w Austrii. W 2016 dla krakowskiej sceny przygotował partie Narciso z opery „Turek we Włoszech” G. Rossiniego, Waltera z opery „Tannhäuser” R. Wagnera oraz Ernesta z  „Don Pasquale” G. Donizettiego