Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Anna Duczmal-Mróz

Anna Duczmal-Mróz

kierownictwo muzyczne

ANNA DUCZMAL-MRÓZ

 

Naprawdę sensacyjna dyrygentka – jest technicznie bez skazy, doskonale buduje napięcie i potrafi je utrzymać.

"Kissinger Winterzauber"

Urodziła się, aby być dyrygentem

Maestro Eiji Oue

 

Anna Duczmal-Mróz po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę sensacyjną dyrygentką. Ma ona osobowość i chęć wnikliwego,własnego spojrzenia w muzyczne dzieło – napisał recenzent „Rzeczpospolitej”, podsumowując 7. Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. gdzie została zauważona jako najciekawsza indywidualność.

Anna Duczmal-Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (studiowała w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Węgrzyna) prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs” wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue – obdarowując ją swoją batutą – zaproponował studia dyrygenckie, które odbyła w jego klasie w latach 2001–2004. Ukończyła je z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze.

W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Jej wykonanie Historii Żołnierza I. Strawińskiego spotkało się z tak wielkim uznaniem, że organizatorzy powtórzyli koncert.

W roku 2003 debiutowała w Polsce, dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą. W sezonie 2004/2005 była asystentką Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie. W sezonie 2006/2007, wyłoniona spośród młodych dyrygentów, pełniła funkcję dyrygenta-asystenta Maestro Antoniego Wita w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Anna Duczmal-Mróz wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Meksyku i Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, NOSPR.

Anna występowała w znakomitych salach koncertowych, takich jak Wiener Konzerthaus Mozartsaal, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Gustav Mahler Saal w Toblach, Max Littmann Saal w Bad Kissingen oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce (Chopin i Jego Europa, Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena), Niemczech i Ameryce Południowej.

Od 2009 Anna Duczmal-Mróz jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z którą regularnie koncertuje i dokonuje nagrań muzyki polskiej. Jej koncerty transmitowane były przez Polskie Radio oraz NDR (Norddeutscher Rundfunk). Współpraca z Capellą Bydgostiensis zaowocowała nagraniem płyty dla wytwórni DUX – Hity XX wieku pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Od 2009 roku prowadzi wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz wielkimi pianistami – takimi jak Ilia Scheps, Robert McDonald, Andrzej Jasiński – kursy mistrzowskie w Paderewski Piano Academy. W 2014 roku Anna prowadziła kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej.

Anna Duczmal-Mróz może poszczycić się bogatym dorobkiem wydawnictw płytowych, zwłaszcza zarejestrowanych z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrań utworów Mieczysława Weinberga. Są wśród nich m.in. nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki 2016 („najlepszy album za granicą”) płyta CD zawierająca Symfonię nr 10 (wyd. cpo – classic production osnabrück), a także komplet symfonii kameralnych i koncerty fletowe tego kompozytora (DUX 2018, 2019). Imponująca dyskografia Weinbergowska dyrygentki zaowocowała zainteresowaniem krytyki międzynarodowej, w tym zmówieniem u Anny Duczmal-Mróz przez prestiżowy magazyn muzyczny „Scherzo” artykułu poświęconego twórczości i interpretacjom Weinbergowskim (Scherzo Nr 357/10.2019).

W 2018 roku artystka z wielkim sukcesem zadebiutowała w operze, sprawując kierownictwo muzyczne nowej realizacji opery pt. „Awantura w Recco czyli Drzewko wolności” Macieja Małeckiego z librettem Wojciecha Młynarskiego w Operze Nova w Bydgoszczy .

Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań polskiej muzyki dla Polskiego Radia. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.