Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Beata Giza-Palutkiewicz

Beata Giza-Palutkiewicz

Solistka

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Obecnie studiuje pedagogikę baletu na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Jako solistka występowała w zespołach baletowych Opery Wrocławskiej, niemieckiego Theater Görlitz, Opery Nova w Bydgoszczy. Od 2008 roku związana jest z Operą Bałtycką w Gdańsku.

Laureatka Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Gdańska za kreację w balecie "Chopinart" oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury za rok 2010 dla najlepszej tancerki, za rolę w spektaklu "Chopinart" oraz partię Białej w spektaklu "Out". W 2013, z okazji 31. Międzynarodowego Dnia Tańca, otrzymała ministerialną odznakę honorową "Zasłużony Kulturze Polskiej".

Tańczyła m.in. partie Klary w „Dziadku do orzechów”, Odylii w „Jeziorze łabędzim”, Aurory w „Śpiącej królewnie”, Primabaleriny w „Paquicie”, Amorka i Flory w „Don Kichocie”, tytułową rolę w „Królewnie Śnieżce”. Wykonywała także partie solistyczne w baletach współczesnych, m.in. „Bal życia” Bożeny Klimczak, „Tango Life” Romana Komassy, „Clash” Patricka Delcroix, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej”, „Out”, „Burza”, „Fedra” Izadory Weiss, „Chopinart” Emila Wesołowskiego, „No More Play” i „Falling Angels” Jiříego Kyliána.

W repertuarze Opery Bałtyckiej można ją zobaczyć w spektaklach baletowych "Pinokio", "Dziadek do orzechów" i "Giselle", operowych, m.in. "Orfeusz w piekle". Tańczyła również w Gali Baletowej "Univers de la Danse" (kompozycje Louisa Moreau Gottschalka) oraz w Gali zakończenia sezonu francuskiego ("Bolero" Ravela).