Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Ewelina Szybilska

Ewelina Szybilska

sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach z klasy śpiewu solowego prof. Jana Ballarina i adt Ewy Biegas. Jej osiągnięcia to:
• V Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. L. Różyckiego w Gliwicach - II nagroda
• I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. K. Jamroz w Kielcach - I nagroda
• VIII Międzyuczelniany Konkurs Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach - wyróżnienie
• Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy im. Imricha Godina w Vrable (Słowacja) -
II nagroda
• Konkurs Wokalny "YAMAHA Music Foundation of Europe" - I nagroda
• Międzynarodowy Konkurs Wokalny "Klassik-Mania" w Wiedniu – finalistka
• IV Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej – II nagroda
Występowała na licznych festiwalach zarówno z repertuarem operowym jak i muzyką oratoryjną m.in.: Msza C-dur „Koronacyjna" i „Litaniae Lauretanae" W. A. Mozarta,
„Stabat Mater" G. Rossiniego, „Stabat Mater" F. Poulenca, Msza koronacyjna C-dur op. 51 , J. Elsnera, „Stworzenie Świata" J.Haydna. Podczas obchodów 75. rocznicy urodzin
Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w II Symfonii „Kopernikowskiej". W listopadzie 2009 r. zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w operze „Cyganeria" G. Pucciniego w partii Musetty oraz w Teatrze Muzycznym w Gliwicach partią Lizy w operetce E. Kalmana „Hrabina Marica". W czerwcu 2010 r. zadebiutowała w partii Hanny w jubileuszowym „Strasznym dworze" St.Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej. W styczniu 2011 roku zaśpiewała partię Lucy w operze „The Telephone" Gian-Carlo Menottiego pod batutą Michała Klauzy w reżyserii Beaty Dzianowicz oraz zadebiutowała na scenie Opery Nova w Bydgoszczy partią Musetty w operze „Cyganeria" G. Pucciniego w reżyserii Macieja Prusa. We wrześniu 2011 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w partii Rozyny w operze „Cyrulik sewilski" G. Rossiniego. W lutym bieżącego roku zadebiutowała w partii Walentyny w operetce „Wesoła Wdówka" F. Lehara w Gliwickim Teatrze Muzycznym.
Wzięła udział w nagraniu operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy.
Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Klaus Arp, Mirosław Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Michał Dworzyński, Stephen Ellery, Jan Wincenty Hawel, Michał Klauza, Andrzej Knap, Maciej Niesiołowski, Wojciech Rodek, Ruben Silva, Tadeusz Wojciechowski.
Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prof. Teresy Żylis-Gara, prof. Heleny Łazarskiej, prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego. Jest stypendystką Ministra Kultury (2006, 2008) oraz Prezydenta Miasta Tarnowa (2005). Solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, współpracuje również z Operą Nova w Bydgoszczy i Teatrem Muzycznym w Gliwicach.