Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Franck Chastrusse Colombier

Franck Chastrusse Colombier

Dyrygent

Urodzony we Francji. Ukończył dyrygenturę orkiestrową w École Normale de Musique de Paris. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Accademia Chigiana (Siena) i Curtis Institute (Filadelfia). Kształcił się również u takich wybitnych dyrygentów jak Georges Prêtre, Seiji Ozawa i Maurizio Arena (Opéra de Paris, Teatro La Fenice, Orchestre National de France).

Jako asystent dyrygenta szybko nawiązał współpracę m.in. z Leo Nuccim i Patrizią Ciofi (cykl Great Voices w Théâtre des Champs-Élysées) oraz z Juanem Diego Florezem, Beatrice Uria Monzon, Bryn Terfel, Samuelem Rameyem (Opéra National de Paris). Był asystentem takich dyrygentów jak Alain Guingal (Opéra de Massy, Opéra d'Avignon i Orchestre National d'Ile de France) oraz Gabriel Chmura w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2016 roku pełnił rolę asystenta dyrygenta Mahler Chamber Orchestra (stworzonej przez Claudio Abbado) na Evian Festival.

Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym projektu „Young Audiences” we współpracy z RESEO (European Network for Opera and Dance Education) w Opéra de Massy.

Jest zaangażowany w działalność na rzecz edukacji muzycznej młodzieży. W 2011 roku stworzył projekt Bus Opéra de Massy, który niedawno otrzymał wsparcie z programu Erasmus w ramach europejskiego programu Educ'Opéra. Jest również dyrektorem muzycznym orkiestry Artists in Action, która działa we współpracy z UNESCO.

W 2014 roku jednogłośnie została mu przyznana I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Operowych im. Luigiego Macinelliego w Orvieto. W 2021 roku został nominowany do Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii "najlepszy dyrygent operowy".
 
W latach 2019-2022 pełnił funkcję dyrektora muzycznego Opery Śląskiej. Prowadzi spektakle i koncerty w Europie, USA i Azji. W Polsce dotychczas współpracował z teatrami operowymi i filharmoniami we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Krakowie. Z Operą Bałtycką nawiązał współpracę w 2022 roku.