Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Jerzy Mechliński

Jerzy Mechliński

baryton

Absolwent Wydziału Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1968-1973), a następnie studiów wokalnych w gdańskiej Akademii Muzycznej (klasa prof. Jerzego Szymańskiego, 1979). Zdobywca III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dvoraka w Karlovych Varach, nagrody specjalnej Towarzystwa im. A. Dvoraka w Pradze (1976), a także Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1978).
Karierę na scenie operowej rozpoczął partią Hrabiego w Il martimonio segreto Domenico Cimarosy, którą wykonał w Operze Bałtyckiej; współpracował z tą sceną do 1980 roku. W latach 1981-88 był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, a od 1988 związany jest z Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Wykonywał partię solową prawykonania Beatus vir Henryka Mikołaja Góreckiego, skomponowanego z okazji wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce, w obecności Ojca Świętego w Bazylice o.o. Franciszkanów w Krakowie (1979), był pierwszym polskim wykonawcą dzieła Les epaces du sommeil Witolda Lutosławskiego.
Ma w dorobku artystycznym liczne występy w kraju i za granicą (USA, Kanada, Szwajcaria, Niemcy, Holandia, Włochy, Hiszpania, Francja, Dania, Szwecja, Norwegia, Czechy, Rosja), nagrania telewizyjne oraz radiowe, udział w festiwalach muzycznych (m.in. Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień). W repertuarze posiada kilkanaście pierwszoplanowych partii barytonowych w operach Giuseppe Verdiego (Moc przeznaczenia, Rigoletto, Falstaff, Nabucco), Giacomo Puicciniego (Tosca), Piotra Czajkowskiego (Eugeniusz Oniegin), Stanisława Moniuszkiu (Halka, Verbum nobile), Wolfganga A. Mozarta (Hrabina), Krzysztofa Pendereckeigo (Diabły z Loudun), Karola Szymanowskiego (Król Roger).