Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Jorge Antunes

Jorge Antunes

kompozytor

            Jorge Antunes urodził się w roku 1942, w Rio de Janeiro, gdzie studiował grę na skrzypcach, kompozytorstwo i dyrygenturę. Studiował także fizykę na narodowym wydziale filozofii. W roku 1961, po samodzielnym skonstruowaniu kilku generatorów, filtrów, modulatorów i innych urządzeń elektronicznych, Antunes założył studio badawcze Chromo-Music Research Studio, zostając później uznanym za prekursora muzyki elektronicznej w Brazylii.

            W roku 1965, rozpoczął badania relacji pomiędzy dźwiękiem a barwą, i napisał dzieła, które nazwał Cromoplastofonias, na orkiestry, taśmy magnetyczne, światła, wykorzystując także zmysły zapachu, smaku i dotyku.

            W latach 1969-1973 uzyskał stypendia na studia w Buenos Aires, Utrechcie i Paryżu pod skrzydłami Alberto Ginastery, Gerardo Gandiniego, Francisco Kroepfla, Umberto Eco, Luisa De Pablo, Gotfrieda Michaela Koeniga, Pierre'a Schaeffera i François Bayle'a.

            W czerwcu roku 1973 Antunes został zaproszony przez uniwersytet w Brazylii do pokierowania zajęciami z kompozycji muzycznej na wydziale muzyki, gdzie był profesorem zwyczajnym do roku 2011, kiedy to przeszedł na emeryturę.

            W roku 2002 ministerstwo kultury rządu Francji nadało mu tytuł Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres, kawalera Orderu Sztuki i Literatury. Antunes także otrzymał wyróżnienie rządu Brazylii i został honorowym obywatelem miasta Brasilia. W roku 2011 otrzymał tytuł komandora wolności i obywatelskości. W roku 2012 odebrał nagrodę Ibermusicas i został kompozytorem rezydentem meksykańskiego centrum muzyki i sztuk dźwiękowych, Centro Mexicano para la Música y las Artes Sonoras.

            W roku 2014, jego nowa opera, A Cartomante, miała premierę w Brazylii, a od  brazylijskiej państwowej fundacji sztuki Funarte otrzymał zlecenie napisania nowego wiersza symfonicznego (Apoteose de Rousseau). W roku 2015 otrzymał nowe zlecenie od Theatro São Pedro w São Paulo na napisanie nowej opery (O Espelho), którą wystawiono w sierpniu 2016 roku.

            Antunes jest członkiem brazylijskiej akademii muzycznej i zwycięzcą najważniejszych konkursów kompozycji muzycznych na świecie: Premio Angelicum, Premio Città di Trieste, Gaudeamus Week, ISCM Festival, itd. Jego nuty publikują Suvini Zerboni, Salabert, Breitkopf & Hartell, Zimmermann, Ricordi, Sistrum i Billaudot.