Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Lianghua Gong

Lianghua Gong

tenor

Urodzony w 1983 roku w XinYu (Republika Chińska). Od 2001 do 2005 uczęszczał do GuangXi Art College, jest absolwentem klasy śpiewu. Nauczywszy się języka niemieckiego, podjął w 2007 studia wokalne na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Roberta Gambilla. Od 2008 jest stypendystą Towarzystwa Paula Hindernitha na Berlin.

Od 2016 do 2017 jako Marquis de Chateauneuf z Zar und Zimmermann odbył tournée z niemieckim Detmold Landestheater po Niemcach i Szwajcarii.

Od sezonu 2012/2013 jest członkiem zespołu Opery w Bielefeld, gdzie występuje jako Wysoki Kapłan w Saulu Haendla, Don Ramira w Kopciuszku i Dorvila w Jedwabnej drabince Rossiniego, Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta oraz Nemorina w Napoju miłosnym Donizettiego.

W 2009 zaczął występować w Nowym Pałacu (Sanssouci) w Poczdamie w roli Medyka w Zagładzie domu Usherów Philipa Glassa w reżyserii Achima Freyera i pod kierownictwem muzycznym Michaela Sanderlinga. Miesiąc później został zaangażowany przez Grecką Operę Narodową do roli księcia Bertranda w Szczęśliwym oszukaniu Rossiniego. W styczniu 2010 wykonał w Filharmonii Berlińskiej koncert solowy z Berliner Symphoniker.

OD 2011 zatrudniony jako młody talent przez austriacki Musikverein Graz. Śpiewał tam rolę Edoardo w Wekslu małżeńskim Rossiniego z L’Orfeo Baroque Orchestra, Peppe w Ricie Donizettiego (reż. Peter Patzak), a w 2012 wykonał Requiem Mozarta wraz z maestro Adamem Fischerem i Ochester Graz Philharmonic.

Zdobywca wielu nagród, początkowo dla głosów piosenkowych, później klasycznych; między innymi pierwsza nagroda dla koncertu solo na festiwalu Yiyuan Bei 2004 czy pierwszy nagroda na wiedeńskim International Singing Competition Klassik-Mania 2010.