Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Łukasz Konieczny

Łukasz Konieczny

bas

Bas, urodzony w Łodzi. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich takich pedagogów i śpiewaków jak Prof. Christian Elßner, Deborah Polaski, David Syrus, Jane Henschel, Linda Watson, Franz Grundheber. Kursy aktorskie w Międzynarodowej Szkole Filmowej „IFS“ w Kolonii uzupełniły przygotowanie sceniczne śpiewaka.

W latach 2011-2019 solista Opery Reńskiej w Düsseldorfie.

Posiada w swoim repertuarze ponad 50 ról operowych, m.in. Bartolo Wesele Figara, Crespel Opowieści Hoffmanna Offenbacha, Rocco Fidelio Beethovena, Sparafucile Rigoletto, Banco Macbeth Verdiego, Fafner oto Renu i Hunding Walkiria Wagnera czy Minotaurus Ariadne Martinů. Występuje również systematycznie z repertuarem koncertowym oraz pieśniarskim. W 2019 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej artysta wystąpił z recitalem pieśni Stanisława Moniuszki.

Zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Istambule w 2010r.

Łukasz Konieczny odniósł znaczący sukces w roli Polifema w scenicznym prawykonaniu opery Acis i Galatea Händla podczas Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego w Halle w 2013 roku. Ważnym wydarzeniem było również wykonanie partii basowej w Les Noces Strawińskiego na festiwalu Klavierfestival Ruhr 2013 oraz partii basowej w Polskim Requiem Krzysztofa Pendereckiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie 2014. W roku 2015 śpiewak debiutował w roli Rocca w operze Fidelio Beethovena w Mainfranken-Theater w Würzburgu.

W Polsce wystąpił m.in. w roli Dr Behrensa w prawykonaniu opery Czarodziejska Góra Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry na zamówienie Festiwalu Malta 2015 w Poznaniu. Opera pokazana była m.in.
w ramach festiwalu Warszawska Jesień 2016.

W 2017 roku Łukasz Konieczny zadebiutował na deskach Bawarskiej Opery Narodowej w Monachium jako Barone Douphol w operze Traviata Verdiego
w obsadzie razem z m.in. Plácido Domingo i Dianą Damrau.

W Théâtre du Capitole w Tuluzie wystąpił w Requiem Mozarta. Na scenie drezdeńskiej Semperoper można go było zobaczyć w sezonie 2017/18, gdzie występował w roli Crespela Opowieści Hoffmanna oraz jako Lodovico Otello Verdiego. W tym również sezonie Konieczny wziął udział w gościnnym występie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Dubaju, gdzie wystąpił w roli Faraona w Aidzie Verdiego.

Łukasz Konieczny wystąpił w światowej premierze opery Alka Nowaka Ahat ili - Siostra bogów do libretta Olgi Tokarczuk w ramach festiwalu Sacrum Profanum 2018 jak również zadebiutował w roli Skołuby w Strasznym Dworze Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. W tym również sezonie śpiewak zadebiutował w roli Fafnera w Zygfrydzie Wagnera w Operze Reńskiej w Düsseldorfie i tym samym, zbierając znakomite recenzje, wykonał wszystkie basowe role w swoim fachu w dramacie muzycznym Pierścień Nibelunga.

W sezonie 2019/2020 występował jako Skołuba w Strasznym dworze Moniuszki, Inkwizytor i Faust w Ognistym aniele Prokofiewa. Wystąpił także gościnnie w Operze Reńskiej w Düsseldorfie jako Fafner w Złocie Renu i Zygfrydzie oraz jako Hunding w Walkirii Wagnera[3]. Na festiwalu Dramma per musica wcielił się w postać Polifema w Aci, Galatea e Polifemo Händla.

W sezonie 2021/2022 występuje jako Fafner w Złocie Renu Wagnera w Blaibach, Colline w Cyganerii Pucciniego w Operze Narodowej, Rocco w Fidelio Beethovena w Bałtyckiej w Gdańsku oraz Fabbricio w operze Händla Caio Fabbricio w ramach Festiwalu Händlowskiego w Halle.

 

fot. Karpati/Zarewicz