Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Łukasz Motkowicz

Łukasz Motkowicz

baryton

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. W latach 2012–2014 był uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
 
Zadebiutował w lutym 2010 w Teatrze Operowym w Koszycach na Słowacji tytułową rolą w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. W latach 2010–2012 był solistą Opery Nova w Bydgoszczy. W 2012 roku występował w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, a w roku 2014 – na deskach Opery Narodowej w Bukareszcie w Rumunii.
 
W repertuarze Motkowicza znajduje się wiele partii barytonowych, między innymi Dancire i Morales z Carmen Bizeta, Hrabia z Wesela Figara Mozarta, Marcello i Schaunard z Cyganerii Pucciniego, Taddeo z Włoszki w Algierze Rossiniego, Homonay z Barona cygańskiego J. Straussa. Artysta występuje także z repertuarem symfonicznym i oratoryjnym wykonując takie dzieła jak: Carmina Burana Orffa, 9 Symfonia Beethovena, Msza koronacyjna Mozarta, Pasja wg Brockesa Haendla, Stabat Mater Haydna, Oratorium na Boże Narodzenie Saint-Saënsa.
 
W 2010, wraz z zespołem Collegium Zielenski, nagrał płytę Mikołaj Zieleński Opera Omnia, która została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii „Album roku: muzyka dawna i barokowa” oraz otrzymała nagrodę Złoty Orfeusz 2011 Académie du disque lyrique. 
 
Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kijowie, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej XXI wieku w Lonigo we Włoszech, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kownie, wyróżnienie na Międzyuczelnianym Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulasza Schneider-Trnawskiego w Trnawie na Słowacji, III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.