Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Magdalena Molendowska

Magdalena Molendowska

sopran

Ukończyła prestiżową Guildhall School of Music and Drama w Londynie, uzyskując Złoty Medal dla najlepszej absolwentki w roku akademickim 2012/2013, gdzie pracowała pod kierunkiem Rudolfa Piernaya. Ponadto jest również magistrem prawa Uniwersytetu Gdańskiego.Edukację muzyczną rozpoczęła w klasie śpiewu prof. Dariusza Paradowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2008 roku została również absolwentką Opera Studio Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, gdzie uczyła się m.in. u Renaty Scotto. Obecnie pozostaje pod opieką wokalną Yvonne Kenny.
Bogaty repertuar solistki obejmuje pieśni, dzieła oratoryjne i kantatowe, jednak jej ukochanym gatunkiem jest opera. Na scenie zadebiutowała w 2006 roku partią Atalanty w Kserksesie G. F. Händla – spektaklu zrealizowanym przez Gdańską Operę Kameralną, który zaprezentowany został również na festiwalach: Bergedorfer Musiktage oraz Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej w Helu.
Od 2011 jest solistką Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie zadebiutowała w operze Jakob Lenz Wolfganga Rihma, a w sezonie artystycznym 2012/2013 śpiewała rolę tytułowej Halki w operze Stanisława Moniuszki. Na stałe współpracuje również z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Glyndebourne Festival i Clonter Opera, a przez wiele lat związana była z Gdańską Operą Kameralną.
Artystka wykonywała wiele ról Mozartowskich, takich jak. Donna Elwira (Don Giovanni), Fiordiligi (Così fan tutte), Hrabina (Wesele Figara), Vitellia (Łaskawość Tytusa), Arminda (La Finta Giardiniera). Ma w repertuarze również partie: Micaëli (Carmen G. Bizeta), Mimi (Cyganeria G. Pucciniego), Tatiany (Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego), Kurfürstin (Der Vogelhändler C. Zellera), Rosalindy (Zemsta nietoperza J. Straussa) i Matki (Jaś i Małgosia E. Humperdincka). Wykonuje również muzykę współczesną – w jej dorobku znalazła się partia solowa w Vanity L. Syrus wykonana na Glyndebourne Festival.
Najbliższe plany artystki to między innymi debiut w premierowych spektaklach Halkiw Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz w Don Giovannim (Donna Elwira) podczas Glyndebourne Festival.