Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Marian Kępczyński

Marian Kępczyński

bas

Marian Kępczyński jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Victora i Zofii Bregy. W roku 1978 będąc na roku dyplomowym został przyjęty przez dyr. M. Dondajewskiego i debiutuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu,z którym wiąże się na stałe budując konsekwentnie swój dorobek artystyczny stając się czołowym artystą tej sceny.

w chwili obecnej posiada w swoim repertuarze ponad 130 partii operowych, w tym większość pierwszoplanowych.

Podziwiano go m. in. jako śmiesznego, a zarazem groźnego Osmina w ,,Uprowadzeniu z Seraju" i dostojnego Sarastra w ,,Czarodziejskim Flecie" W.A. Mozarta.

Wiele uznania przyniosły mu partie w operach G. Verdiego: Zacarii w ,,Nabucco", Rmfista w "Aidzie", Guardiana w ,,Mocy Przeznaczenia" , Silva w ,,Ernani", Król Filip i Inkwizytor w ,,Don Carlosie" , Banco w ,,Makbecie".

Zachwycał jako Don Basilio w ,,Cyruliku Sewilskim ", Selim w ,,Turku w Italii" Rossiniego, Borys Godunow w ,,Borysie Godunowie", Dosifiej w ,,Chowańszczyźnie" M. Musorskiego , Kończak w ,, Kniaziu Igorze" Borodina, Gremin w ,,Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego, Mefisto w ,,Faust", Ch. Gounoda.

W roku 2000 wystąpił na macierzystej scenie w partii Gurnemanska w ,, Parsifalu" R. Wagnera, za która otrzymał znakomite recenzje. Również brał udział w przedstawieniu ,,Elektry" M. Theodorakisa, które było transmitowane w TV Canal+ w roli Pedagogosa.

Brał udział w wielu spektaklach dzieł Krzysztofa Pendereckiego jak ,,Czarna Maska" , ,,Diabły z Loudun", ,,Król Ubu" wykonując czołowe role.

Artsyta brał udział w wielu nagraniach dla radia i TV.

Występował gościnnie we wszystkich polskich operach i na wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą: Wratislawia Cantas, Warszawska Jesnień, Praska Wiosna, Kudowa Zdrój, Xanten, Santander, Breington, Luksemburg, Festiwal Operowy w Sanoku oraz wielokrotnie na festiwalu operowym w Bydgoszczy z macierzystym teatrem oraz Operą Bałtycką z Gdańska.

Od kilkunastu sezonów ściśle współpracuje z Operą Bałtycką występując w takich operach jak: ,,Faust", ,,Rigoletto", ,,Straszny Dwór" , ,,Halka", ,,Norma", ,,Ernani", ,,Gracze" , ,, Król Ubu", ,,Madame Butterfly", ,,Wesele Figara".

Współpracuje również z Operą Wrocławską wykonując od wielu sezonów mając wyłączność na partie Gurnemanska w Parsifalu oraz Borysa w "Borysie Godunowie", ,,Straszny Dwór" , ,,Cyganeria".

Wielokrotnie wyjeżdżał na Tournée z Teatrem Wielkim w Poznaniu,z Operą Bałtycką czy Wrocławską do teatrów operowych do Danii,Austrii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Francji, Estonii, Luksemburgu, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Rosji.

Współpracował z takimi dyrygentami jak Janusz Przybylski, Andrzej Straszyński, Jacek Kasprzyk, Mieczysław Nowakowski, Grzegorz Nowak, Tadeusz Kozłowski, Maciej Wieloch oraz z takimi reżyserami jak Marek Weiss- Grzesiński, Ryszard Peryt, Maciej Prus, Robert Skolmowski, Janusz Wiśniewski, Mariusz Treliński.

W roku 1989 został wyróżniony odznaką ,,Zasłużony Działacz Kultury" przez ministra Kultury i Sztyki.

22 stycznia 2004 roku zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwałą z dnia 1 maja 2002 rok wyróżnił Mariana Kępczyńskiego odznaką honorową ,,Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego"

16.09.2010 roku otrzymał odznakę honorową ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej".

1.10.2016 rok otrzymał srebrną Gloria Artis.