Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Michael Sturm

Michael Sturm

reżyser

Dorastał w Hamburgu, gdzie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych studiował reżyserię operową pod kierunkiem Götza Friedricha. Wykształcenie uzupełniał, pracując z Harrym Kupferem, Ruth Berghaus i Achimem Freyerem, którego poznał w 1992 roku jako uczestnik klasy scenicznej Bauhaus Dessau. Od tego czasu spełnia się jako reżyser, dramaturg i autor.

Jako dramaturg pracował w Ulm nad Le Grand Macabre – jedyną operą węgierskiego kompozytora György Ligetiego. Jako autor prezentował swoje prace między innymi w ramach tekstu-kolażu Götzendämmerung oder Selbstgespräche eines Irren dla Wolf-Ferrari Theatre w Ottobrunnie. Jako reżyser udzielał się w teatrach państwowych w Kassel i Saarbrücken, w Hamburg State Opera oraz w teatrach Linz, Bremy czy Dessau.

Do swoich najważniejszych prac zalicza Sprzedaną narzeczoną (1995) wystawioną na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Terezinie, Brundibár (1999) w wiedeńskiej Operze Kameralnej, Fidelia (2007) w Tiranie i światową premierę Głową w mur (2008) w Bremen Theater, która uzyskała nominację do Europejskiej Nagrody Tolerancji.

Wraz z Constantinem Trinksem wystawił Lohengrina w Saarbrücken i Luksemburgu, a z Jiřim Bělohlávekiem – Così fan tutte w Teatrze Narodowym w Pradze. Odniósł także sukces jako producent Adriany Lecouvreur Francesca Cilei dla MEZZO-TV. Ostatnio współpracuje na stałe z Theater Freiburg, gdzie wystawił między innymi Nabucca, Głową w mur czy Nieszpory sycylijskie.

Od 2007 do 2010 roku był reżyserem w Operze na zamku Schloss Laubach (szkoła letnia dla utalentowanych śpiewaków operowych). Wystąpił z licznymi wykładami na uniwersytetach w Nowym Jorku, Wirginii Zachodniej czy Alabamie, regularnie współpracował z IPAI (International Performance and Arts Institution).

W 2017 wystawił z sukcesem Margheritę Jacopo Foronisa na International Opera Festival Wexford. Jego kolejną pracą była pierwsza w Polsce po drugiej wojnie światowej inscenizacja Śpiewaków norymberskich Richarda Wagnera w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2019 reżyserował Aidę Verdiego wystawioną przed Świątynią Hatszepsut w Luksorze.

Strona internetowa

http://michaelsturm.eu/