Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Michał Dobrzyński

Michał Dobrzyński

kompozytor

Michał Dobrzyński, kompozytor, ur. 24 listopada 1980 w Szczecinie.

W 2005 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie M. Jasińskiego i Z. Bargielskiego, a w 2008 – studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja. Studiował również w klasach kompozycji prof. A. Talmelli i M. Ferrari we Włoszech oraz brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach kompozytorskich pod kierunkiem czołowych europejskich twórców (m.in. A. Hillborg, L. Francesconi, M. Stroppa, I. Fedele, H. Rădulescu, D. Dramm, F. Panisello, H. Doufort).

Utwory Michała Dobrzyńskiego znajdują się w repertuarze najwybitniejszych solistów i dyrygentów (jak m.in. Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Edward Zienkowski, Maciej Frąckiewicz, Urszula Kryger, Jan Jakub Monowid, Anna Radziejewska, Jerzy Salwarowski, Przemysław Fiugajski, Marek Moś, Anna Duczmal-Mróz, José Maria Florêncio) oraz renomowanych zespołów w Polsce (Orkiestra PR Amadeus, AUKSO, zespół Kwadrofonik, Warszawska Opera Kameralna, polskie filharmonie) i za granicą (utwory kompozytora prezentowane były w USA, Niemczech, Austrii, Szwecji, Włoszech, Czechach, Chinach).

Michał Dobrzyński należy do grona twórców młodego pokolenia wyłonionych przez K. Pendereckiego i H.M. Góreckiego do programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” (2007–2010).

Jest laureatem konkursów kompozytorskich i wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2012 ukazała się monograficzna płyta kompozytora „Expression” (DUX 0752). CD „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, na której znalazło się jego „Trio florenckie”,  została nominowana do Fryderyków 2009 w kategorii „muzyka współczesna – album roku”. W 2014 ukazała się płyta „Tribute to Carl Loewe”, na której znalazły się „Trzy Pieśni do słów Rilkego” Michała Dobrzyńskiego (wyk. Urszula Kryger, Baltic Neopolis Orchestra, dyr. Paweł Kotla) oraz ballady C. Loewego w orkiestrowej aranżacji kompozytora. Płyta otrzymała rekomendację niemieckiej rozgłośni SWR2

Jego „Operetka” na podstawie dramatu Gombrowicza wystawiana była w Warszawskiej Operze Kameralnej aż kilkanaście razy w ciągu dwóch sezonów, a publiczność wielokrotnie nagradzała dzieło owacjami na stojąco. Spektakl był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Operowym „Armel”, którego jubileuszowa 10. edycja odbyła się w Wiedniu w 2017. Opera była transmitowana przez telewizję ARTE CONCERT (Fr, Pl, Eng, Es, De).

Po wystawieniu opery Michała Dobrzyńskiego w Wiedniu Harald Lacina pisał: „Muzyka Dobrzyńskiego wyróżnia się poprzez dramatyczne i muzyczne dysharmonie oraz sprzeczności. W tych pozornych przeciwieństwach leży ich siła wyrazu, ponieważ określają one rytm i stawiają wciąż zaskakujące akcenty. Dysharmoniczne melodie emanują najgłębszymi uczuciami i najsilniejszymi emocjami (…) uważam tę produkcję za najlepszą na tegorocznym festiwalu Armel, (…). Była też najbardziej oklaskiwana przez publiczność (…)!”

W grudniu 2017 w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się światowa prapremiera kolejnej opery Michała Dobrzyńskiego - „Tango” z librettem opr. na podstawie dramatu Sławomira Mrożka w reż. Macieja Wojtyszko, pod dyr. José Maria Florêncio. Utwór został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność, a jeden z najważniejszych portali branżowych teatrdlawas.pl przyznał kompozytorowi zaszczytne „Operowe Olśnienie Roku 2017” w kategorii: „najlepsza muzyka”. Ponadto uhonorowano kontratenora Jana Jakuba Monowida kreującego główną rolę w operze "Tango" (postać Artura) w kategorii „najlepsza rola”.

W marcu 2018 w Wiedniu na zaproszenie prof. Theodora Kanitzera została prawykonana najnowsza kompozycja Dobrzyńskiego przez legendarnego skrzypka – prof. Edwarda Zienkowskiego i pianistkę Natalię Rehling w ramach cyklu koncertowego Internationale Chopin-Gesellschaft in Wien.

Michał Dobrzyński wykłada na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wybrane utwory kompozytora znajdują się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.