Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Rafał Żurek

Rafał Żurek

tenor

Rafał Żurek – Tenor. Urodzony w 1994 roku w Warszawie.

Ukończył ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie profesora Jerzego Knetiga oraz studia na tym samym wydziale na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie na tym samym wydziale również w klasie profesora Knetiga (2020). Warsztat doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Izabelę Kłosińską, maestro Sergeia Leiferkusa oraz Jerzego Mechlińskiego

          W repertuarze debiutował partią Plutona w Orfeuszu w Piekle J. Offenbacha w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (reż. Maria Sartova; dyr. Warcisław Kunc). Kreował Partie Antonia w operetce Nocleg w Apeninach w Warszawskiej Operze Kameralnej (reż. Roberto Skolmowski; dyr. Stanisław Rybarczyk), Stacha w wodewilu Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej ( reż. Jarosław Kilian; dyr. Władysław Kłosiewicz) oraz Dzidziego w operze Hrabina S. Moniuszki w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (reż. Krystyna Janda; dyr. Monika Wolińska). Dokonał pierwszego nagrania Hrabiny Moniuszki w całości dla Polskiego Radia pod batutą maestro Michała Klauzy – również partia Dzidziego. W Polskiej Operze Królewskiej wystąpił jako Grimoaldo w operze Rodelinda   J.F. Haendla (reż. Andrzej Klimczak; dyr. Krzysztof Garstka) oraz jako Don Anchise w La finta Giardiniera W.A. Mozarta (reż. J. Stokalska, dyr. D. Runtz). W kwietniu bieżącego roku wcielił się w tytułowego Syna marnotrawnego w L’enfant prodigue C. Debussy’ego (reż. R. Wicza-Pokojski, dyr. J.M. Florêncio) w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Ponadto jako student wykonał partie: Jenika w operze Sprzedana Narzeczona Bedricha Smetany w Filharmonii Świętokrzyskiej (reż. Jitka Stokalska; dyr. Janusz Przybylski), Triqueta w Eugeniuszu Onieginie również w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (reż. Ryszard Cieśla; dyr. Rafał Janiak)

Do dzieł koncertowych które wykonywał można zaliczyć solowe partie tenorowe w Mszy Nelsońskiej J. Haydna, Magnificat J.S. Bacha, Petite Messe Solenelle G.Rossiniego (wersja na dwa fortepiany, chór mieszany i solistów), Sonetach Krymskich S. Moniuszki oraz Daniel Variations S. Reicha.

Otrzymał 3 nagrodę na X Ogólnopolskim Konkursie im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach oraz wyróżnienia na VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz na XIII międzynarodowym konkursie wokalnym Złote Głosy.