EU
Repertuar Kup bilet
balet

Don Kichot

Ludwig Minkus

balet komiczny w trzech aktach

Informacje szczegółowe

Kompozytor

Ludwig Minkus

Czas trwania

2 h 35 min (2 przerwy)

Libretto

wg libretta Mariusa Petipy na kanwie powieści Miguela de Cervantesa: Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski

Premiera w Operze Bałtyckiej

kierownictwo muzyczne

Franck Chastrusse Colombier

choreografia (w oparciu o balet Mariusa Petipy i Aleksandra Gorskiego)

Izabela Sokołowska-Boulton

Izabela Sokołowska-Boulton

Zastępczyni kierownika baletu, choreografka Wybitna tancerka młodego pokolenia. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. W latach 2002-2007 solistka Royal Danish Ballet (Duńskiego Baletu Królewskiego). Pedagożka tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku w latach 2012-2016. Jurorka Ogólnopolskich Konkursów Baletowych. Absolwentka wydziału Pedagogiki Tańca i Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od września 2016 roku baletmistrzyni oraz zastępczyni kierownika baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą, m.in. jedynego w historii Polski złotego medalu na XX Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Warnie w roku 2002. Jako tancerka klasyczna, neoklasyczna i współczesna kreowała główne role u najwybitniejszych choreografów XX i początku XXI wieku. Dyrektorka artystyczna i autorka choreografii do spektakli Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis.

Wojciech Warszawski

Wojciech Warszawski

Kierownik baletu. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie z 1982 r. Bezpośrednio po szkole został zaangażowany do zespołu Teatru Wielkiego, a w 1988 roku został solistą. W dorobku artysty znalazły się takie partie, jak: Rotbart w Jeziorze łabędzim, Hilarion w Giselle, Drosselmeyer w Dziadku do orzechów, Espada w Don Kichocie i Wdowa Simone w Córce źle strzeżonej. Z sukcesem wykonywał partie w baletach współczesnych: Adama w After Eden Johna Butlera, Tytusa w Muzach Chopina (choreografia Wołk-Karaczewskiego), Putyfara w Legendzie o Józefie w wersji Wesołowskiego oraz Księcia Griemina w Onieginie Cranko. Tańczył gościnnie na scenach włoskich z zespołem wybitnej rzymskiej baleriny Margherity Parrilli; partnerował jej jako Don José w Carmen-suicie (choreografia Alberta Alonso). Występował z baletem warszawskim nie tylko w siedzibie i na scenach krajowych, ale także za granicą. W 2009 roku zakończył karierę sceniczną, ale zainteresował się pracą choreograficzną.

scenografia

Damian Styrna

Damian Styrna

Scenograf. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Grafik, ilustrator, autor scenografii i animacji spektakli, koncertów i realizacji telewizyjnych. Laureat 16 Yach Film Festiwal 2007 za videoklip „Jesteśmy na wczasach” zespołu Raz Dwa Trzy. Otrzymał nominacje do „Fryderyków 2008” w kategorii najlepsza oprawa graficzna, videoklip roku - reżyseria. Laureat „Złotej Maski” 2016 za scenografię do spektaklu „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Autor scenografii wielu spektakli na licznych scenach w całej Polsce.

kostiumy

Hanna Wójcikowska-Szymczak

multimedia

Eliasz Styrna

Eliasz Styrna

Multimedia. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Intermediów, obecnie doktorant na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Porusza się w różnych mediach, działa z i na przestrzeni, tworzy obiekty, sytuacje, instalacje, dźwięk, NFT, zajmują go absurd, fenomeny rzeczywistości i pojęcie prawdy. Wystawia swoje prace w kraju i zagranicą, współautor kilkudziesięciu wystaw, współzałożyciel i członek grup artystycznych Opcja i L14. Od kilkunastu lat tworzy i projektuje na potrzeby sceny, opery, teatru, koncertów i widowisk. W swoim dorobku ma wideo, animacje, mapping i rozwiązania multimedialne do kilkudziesięciu realizacji. Współpracował z reżyserami takimi jak Adam Orzechowski, Beniamin Bukowski, Daniel Arbaczewski, Witold Mazurkiewicz, Jerzy Jan Połoński, Maria Sartova, Paweł Szkotak czy Wojciech Kościelniak. Pracował w wielu teatrach w całej Polsce.

asystentka scenografa i kostiumografki

Ewelina Guzewicz

reżyseria świateł

Piotr Miszkiewicz

asystent reżysera świateł

Maciej Kaczerski

asystent wykonawcy multimediów

Michał Lewandowski

Obecnie gramy

audiodeskrypcja