Latający holender
Ryszard Wagner
Informacje szczegółowe
Kompozytor
Ryszard Wagner
Libretto
Ryszard Wagner
Premiera w Operze Bałtyckiej
Realizatorzy
kierownictwo muzyczne BOF 2023
Marek Janowski
koncepcja inscenizacyjna i opieka artystyczna
Tomasz Konieczny
reżyseria BOF 2023
Łukasz Witt-Michałowski
Barbara Wiśniewska
scenografia (koncepcja)
Boris Kudlička
scenografia
Natalia Kitamikado
kostiumy
Dorothée Roqueplo
charakteryzacja
Katarzyna Jamróz-Jaszczuk
współpraca muzyczna
Piotr Jaworski
Piotr Mazurek
Dyrygent, wiolonczelista. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. W 2004 otrzymał zaproszenie od Asian Cultural Center na kurs kameralny w Manili, a rok później do orkiestry National Jeugd Orkest, gdzie pracował z wybitnymi instrumentalistami i dyrygentami. Współpracował z Warszawską Operą Kameralną jako koncertmistrz wiolonczel oraz Sinfonia Varsovia jako zastępca lidera grupy wiolonczel. Wykłada studia orkiestrowe na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Sinfonia Varsovia. W 2021 ukończył studia na wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC. Jako dyrygent współpracował z orkiestrami takimi jak Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Filharmonia Zielonogórska oraz Filharmonia Gorzowska. W 2022 został dyrygentem-asystentem w Operze Wrocławskiej, a od czerwca 2023 jest kierownikiem orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Yaroslav Shemet
Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury. Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 w produkcji „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta. Od 2021 pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Od stycznia 2023 dzieli swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.
dyrygent zasceniczny, pianista, korepetytor języka niemieckiego
Piotr Jaworski
reżyseria świateł
Bogumił Palewicz
multimedia
Bartek Macias
choreografia i ruch sceniczny
Jacek Przybyłowicz
przygotowanie chóru

Agnieszka Długołęcka-Kuraś
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (dyrygentura, fortepian). Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2018), I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygenckiego „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), założycielka Koła Artystyczno-Naukowego Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej Synergia. Kierowniczka Chóru Opery Bałtyckiej (od 2018), dyrygent Chóru dziecięcego OB, od 2016 Chóru dziecięcego Canzonetta w OSM w Gdańsku. Brała udział w sesjach EuroChoir (2022, koncerty w Szwajcarii) i World Youth Choir (2017, koncerty na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji, Bośni i Słowenii) oraz w licznych kursach mistrzowskich.
asystentka reżyserów
Magdalena Szlawska
asystentka scenografki
Magdalena Wolak
asystent kostiumografki
Emil Wysocki
asystentka produkcji
Karolina Kociołkowska
Opis
Okręt norweskiego kapitana wpływa do portu. Daland powraca bez zdobyczy, ale po przeżyciu niezwykłej przygody. Podczas morskiej wyprawy do jego statku przycumowała łódź z tajemniczą załogą bladych marynarzy, którzy proszą o zabranie listów. W niejasnych okolicznościach Daland spotkał też człowieka, który przedstawił się jako Holender. Po udanych interesach i okazyjnym zakupie diamentów Daland postanowił powierzyć Holendrowi rękę swej pięknej córki Senty. Dziewczyna od lat owładnięta jest obsesją Holendra tułacza – okrętu błądzącego po ocenach i sprowadzającego na żeglarzy nieszczęście. Okazuje się jednak, że mężczyzna, któremu Daland oddał córkę, to właśnie kapitan przeklętych żeglarzy. Nie doświadczy on upragnionej śmierci, dopóki nie spotka wiernej i oddanej kobiety. Senta postanawia go zbawić. Niestety, Holender to żywy trup, a ślub z trupem możliwy jest tylko poprzez śmierć. Gdy statek Holendra wpływa w mgłę, dziewczyna rzuca się ze skały w morze i ostatecznie uwalnia ukochanego od znienawidzonego życia.
OSTRZEŻENIE: w spektaklu występują efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki.
OPERA CHAT – 23 lutego 2024
Pół godziny przed spektaklem zapraszamy na prelekcję Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem.
W przerwie na monitorach w foyer będzie można podejrzeć co podczas antraktu dzieje się za kulisami. A po spektaklu Jerzy Snakowski czekać będzie w foyer na tych, którzy będą chcieli na gorąco podzielić się swoimi refleksjami, emocjami czy wątpliwościami.
Wstęp na Opera Chat dla widzów posiadających bilet na spektakl 23 lutego 2024.
Obsada
Holender
Tomasz Konieczny
Senta
Kinga Krajnik
Mary
Magdalena Pluta
Daland
Szymon Kobyliński
Erik
Dominik Sutowicz
Sternik
Rafał Bartmiński
Galeria zdjęć
6 Zdjęć




