OKNO – Otwarty Klub Naukowy Opery – to cykl rozmów z przedstawicielami i przedstawicielkami świata nauki różnych dziedzin: filozofii, oceanografii, astronomii itp. Rozmowy poprowadzi Katarzyna Burakowska – była wieloletnia szefowa Windy – Gdańskiego Archipelagu Kultury, menedżerka kultury.
To cykl spotkań poświęcony relacjom między muzyką a nauką. W rozmowach z naukowcami podejmowana będzie refleksja nad oddziaływaniem muzyki w różnych obszarach życia. Spotkania będą miały charakter dialogu, sprzyjającego wymianie myśli między sztuką a nauką.
Łącznie planujemy pięć paneli. Ideą projektu jest uczynienie z Opery miejsca interdyscyplinarnego, gdzie możliwa jest wymiana myśli na tematy niezwiązane bezpośrednio z twórczością operową, a jednak korespondujące z nią w niektórych aspektach.
Podczas każdego spotkania powstaje na żywo reportaż ilustracyjny. Jego autorka, Dominika Wróblewska, rysuje przebieg spotkania, a postęp jej prac publiczność może śledzić na ekranie LED.
Gościem pierwszego panelu (19 marca 2026) był Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, publicysta. Drugie spotkanie cyklu OKNO odbyło się 7 maja i zatytułowane zostało Akustyka morza, a rozmówcą Katarzyny Burakowskiej był prof. Zygmunt Klusek z Instytutu Oceanologii (IO) Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Na kolejne spotkania zapraszamy:
17 września - Muzyka kwantowa
29 października - Co słychać w kosmosie?
19 listopada - tytuł podamy wkrótce