EU
Repertuar Kup bilet
opera

Rigoletto

Giuseppe Verdi

opera w 3 aktach

Informacje szczegółowe

Kompozytor

Giuseppe Verdi

Libretto

Francesco Maria Piave

Język

włoski / polskie napisy wyświetlane nad sceną

Premiera w Operze Bałtyckiej

kierownictwo muzyczne

Yaroslav Shemet

Yaroslav Shemet

Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury. Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 w produkcji „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta. Od 2021 pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Od stycznia 2023 dzieli swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.

reżyseria

Romuald Wicza-Pokojski

Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser, dramaturg, manager, doktor w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej. Jest twórcą awangardowym, eksperymentatorem w obszarze języka i form teatralnych, nastawionym na społeczny wymiar teatru. W 2017 otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska 2016 za całokształt dorobku artystycznego. W 1991 założył autorski Teatr Wiczy, uważany za legendarny teatr alternatywny mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim oraz prowadził zajęcia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2008–2011 pracował jako dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, jest współautorem strategii kulturalnej Wolność kultury. Kultura Wolności przygotowanej dla Gdańska. Od 2011 do 2019 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Od 2018 jest dyrektorem Opery Bałtyckiej, gdzie zrealizował opery: Thais, Olga, Judyta, Syn marnotrawny, Madama Butterfly, Król Roger.

scenografia i kostiumy

Hanna Wójcikowska-Szymczak

przygotowanie Chóru

Agnieszka Długołęcka-Kuraś

Agnieszka Długołęcka-Kuraś

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (dyrygentura, fortepian). Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2018), I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygenckiego „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), założycielka Koła Artystyczno-Naukowego Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej Synergia. Kierowniczka Chóru Opery Bałtyckiej (od 2018), dyrygent Chóru dziecięcego OB, od 2016 Chóru dziecięcego Canzonetta w OSM w Gdańsku. Brała udział w sesjach EuroChoir (2022, koncerty w Szwajcarii) i World Youth Choir (2017, koncerty na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji, Bośni i Słowenii) oraz w licznych kursach mistrzowskich.

Obecnie gramy

Premiera