EU
Repertuar Kup bilet

Wydarzenia Festiwalu Szekspirowskiego w Operze

Podczas 27. Festiwalu Szekspirowskiego obejrzeć będzie można na różnych scenach w Gdańsku spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. W tym ostatnią produkcję legendarnego Petera Brooka, polską premierę Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutową operę syntetyczną Łodzi Kaliskiej, medytacyjną ucztę literacką z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących!

Przygotowania do 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego toczyły się w cieniu wojny w Ukrainie, która nie zdążyła zagościć na teatralnych scenach w minionej edycji festiwalu. Odbiła się w nim głównie postpandemiczna chęć odreagowania, śmiechu i bycia blisko. Tym razem w tle mieliśmy nie tylko wojnę, ale też krwawe protesty w Iranie, piłkarski mundial okupiony cierpieniem tysięcy niewinnych ludzi i kneblowaniem ust sportowcom, walczącym o prawa człowieka i coraz trudniejsze do życia czasy dla całej Europy, w której inflacja przyspieszyła w sposób nieznany od 1989 r.

Codziennie odczuwamy kryzysy związane z niszczeniem klimatu, czasem na własnej skórze, choć na co dzień niespecjalnie się nimi przejmujemy. Podstawowe prawa jednostki są łamane w wielu krajach, a świat wydaje się niczego nie uczyć na własnych błędach i powtarzających się mechanizmach historii.

W czwartek, 27 lipca, o godzinie 19:00, w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) "Romeo i Julia" Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
W sobotę, 29 lipca, godz. 19 na Sali Baletowej Opery warsztaty pt.: "Podążam za Tobą Hipolito" do spektaklu "Sen nocy letniej".
W niedzielę 30 lipca, godz. 16 na scenie Opery głośny "Sen nocy letniej" Teatru Współczesnego w Szczecinie.