Informacje szczegółowe
Kompozytor
Maurice Ravel
Czas trwania
1 godzina
Libretto
Sidonie-Gabrielle Colette i Maurice Ravel
Dla kogo?
dzieci, młodzież, dorośli
Język
francuski
Premiera w Operze Bałtyckiej
Realizatorzy
kierownictwo muzyczne
Michał Krężlewski
reżyseria
Jarosław Kilian
asystentka reżysera
Magdalena Milczarska
scenografia i kostiumy
Aleksandra Reda
asystentka scenografa
Sabina Czupryńska
tłumaczenie libretta i napisy
Julia Léa Sophia Nowikowska
reżyseria świateł
Michał Stenzel
reżyseria dźwięku
Marcin Dąbrowski
opieka artystyczna
Ewa Marciniec
Jest absolwentką dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku: Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Wokalno-Aktorskiego w klasie profesor Zofii Janukowicz-Pobłockiej (oba ukończone w 1992 roku dyplomami z wyróżnieniem). Dzięki stypendium DAAD kontynuowała naukę na artystycznych studiach podyplomowych w Musikhochschule w Stuttgarcie w klasie profesor Luisy Bosabalian (dyplom z wyróżnieniem w 1996 roku).
Wiedzę muzyczną i umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich. Brała udział w prestiżowych konkursach wokalnych. Występowała na scenach teatrów operowych Włoch, Niemiec i Austrii.
Chór Dziecięcy
Agnieszka Długołęcka-Kuraś
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (dyrygentura, fortepian). Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2018), I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygenckiego „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), założycielka Koła Artystyczno-Naukowego Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej Synergia. Kierowniczka Chóru Opery Bałtyckiej (od 2018), dyrygent Chóru dziecięcego OB, od 2016 Chóru dziecięcego Canzonetta w OSM w Gdańsku. W grudniu 2023 r. uzyskała tytuł doktora sztuki AM Gdańsk, a jej rozprawa doktorska pt.: "Aspekty wykonawcze i rola partii chóru dziecięcego w wokalno-instrumentalnych dziełach scenicznych" została wyróźniona.
Brała udział w sesjach EuroChoir (2022, koncerty w Szwajcarii) i World Youth Choir (2017, koncerty na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji, Bośni i Słowenii) oraz w licznych kursach mistrzowskich.
Paulina Wilczyńska
opiekun Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku
Sylwia Janiak-Kobylińska
Opis
Baśniowa opera Maurice'a Ravela z morałem. Inspiracją do jej napisania w 1924 była sztuka teatralna Sidonie-Gabrielle Colette. Pisarka i kompozytor stworzyli libretto, które jest niezwykle oryginalną opowieścią przepełnioną zdarzeniami nieprawdopodobnymi i fantastycznymi. W pierwszym obrazie jednoaktowego utworu nieposłuszny i krnąbrny chłopiec, za karę zostaje przez Mamę zamknięty w pokoju. Ze złości niszczy znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W pewnym momencie meble, zegary, postaci z książki, filiżanka i inne rzeczy ożywają – skarżąc się i grożąc Dziecku. W następnym obrazie domowe koty wprowadzają Dziecko do ogrodu. Tu skrzywdzone przez Dziecko zwierzęta i rośliny chcą ukarać dręczyciela. Chłopiec lituje się nad zranioną Wiewiórką i ze współczuciem opatruje jej ranę. Zwierzęta dostrzegają skruchę, wybaczają Dziecku i pozwalają mu na powrót do Mamy.
Opera, zachwycająca subtelnością muzyczną i lirycznym wdziękiem, przeznaczona jest dla dzieci i tych, którzy są dziećmi podszyci. Dla dorosłych wsłuchanie się w tę muzykę może stać się powrotem do kraju lat dziecinnych. Do krainy baśni i dobrych czarów.
Opera, zachwycająca subtelnością muzyczną i lirycznym wdziękiem, przeznaczona jest dla dzieci i tych, którzy są dziećmi podszyci. Dla dorosłych wsłuchanie się w tę muzykę może stać się powrotem do kraju lat dziecinnych. Do krainy baśni i dobrych czarów.