Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Massimiliano Caldi

Massimiliano Caldi

kierownictwo muzyczne

Massimiliano Caldi (urodzony w Mediolanie w 1967 roku) ukończył studia na kierunkach: fortepian, kompozycja i dyrygentura orkiestrą. Ma bogate międzynarodowe doświadczenie z zakresu muzyki symfonicznej, opery, operetki i baletu, interesuje go muzyka współczesna i restytucja XIX-wiecznej opery, wyróżnia się profesjonalnym przygotowaniem oraz jasnym i linearnym stylem dyrygowania.

Laureat pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga z 1999 roku, Caldi jest głównym dyrygentem w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, pierwszym dyrygentem gościnnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Prowadził zajęcia w klasie dyrygentury we Florencji (2015–2017), był głównym dyrygentem i konsultantem artystycznym w Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki (2014–2017), dyrektorem artystycznym Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Katowicach (2006–2010) i głównym dyrygentem w Orkiestrze Kameralnej w Mediolanie (1998–2009).

W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournée po Izrealu, Omanie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Chile, Brazylii, Niemczech, Austrii, Rosij i Turcji jako dyrektor Akademii La Scala, Orkiestry Symfonicznej Santiago de Chile, Orkiestry Kameralnej Konzerthaus Kammerorchester w Berlinie, Orkiestry Filharmonicznej w Petersburgu i Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Stambule.

W Polsce jest zapraszany na międzynarodowe festiwale i możemy go regularnie oglądać na podium najważniejszych filharmonii i orkiestr symfonicznych, między innymi Sinfonia Varsovia, Warszawska Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Sinfonietta Cracovia (występuje czasami w podwójnej roli pianisty i dyrygenta).

Caldi nagrał dla wydawnictwa Acte Préalable płytę CD z koncertami fortepianowymi Raula Koczalskiego (styczeń 2018) i dla wytwórni Sony Classical płytę CD z koncertami wiolonczelowymi Mario Castelnuovo-Tedesca, Gian Francesco Malipiera, Riccardo Malipiera (kwiecień 2018).

Massimiliano Caldi jako jedyny Włoch wygrał nagrodę polsko-włoskiego miesięcznika „Gazzetta Italia” w 2018 roku za wyróżnienie się w propagowaniu włoskiej muzyki w Polsce i polskiej muzyki we Włoszech.