Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Piotr Płuska

Piotr Płuska

baryton

Baryton. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Włodzimierza Zalewskiego, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu logopedii medialnej i ogólnej. W latach 2008–2009 Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie akordeonu (w latach 1999–2003 laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych). W 2017 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla kultury polskiej. W 2018 otrzymał Złotą Maskę za najlepszą rolę wokalno-aktorską sezonu artystycznego 2017/2018 – Javerta w musicalu Les Miserables Claude’a-Michela Schönberga.

Zadebiutował w 2007 rolą Hrabiego Almavivy w spektaklu studenckim Wesele Figara Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach mistrzowskich u prof. Włodzimierza Zalewskiego, Paula Esswooda, Heleny Łazarskiej, Mireilli Alcantary.

Występował w Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatro Politeama w Palermo, Teatro del Giglio w Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro Verdi w Pizie, Teatro Alighieri w Rawennie, Auditorium al Duomo we Florencji. Gościł na scenach Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej. Związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Występował pod dyrekcją między innymi Elio Boncompagniego, José Marii Florência oraz reżyserów: Waldemara Zawodzińskiego, Wojciecha Adamczyka, Michała Znanieckiego, Tomasza Koniny, Simone Zeisberg-Meiser.

​Najważniejsze role w dorobku artysty to:

Javert w Les Miserables C.M. Schönberga, Frollo w Notre Dame de Paris R. Cocciante, Piłat w Jesus Christ Superstar A. L. Webbera. Eisenstein w Die Fledermaus J. Straussa, Panglos w Candide L. Bernsteina, Bob Baker w Wonderful Town L. Bernsteina, Janusz w Halce S. Moniuszki, Hrabia Almaviva w Le Nozze di Figaro W. A. Mozarta.